Daugavā pie Mangaļsalas izlaidīs 1000 Baltijas Storu mazuļus

Storu izlaišana notiks ceturtdien, 3. septembrī, plkst. 11.30 zvejnieku kooperatīvās sabiedrības "Vecdaugava" teritorijā - Audupes ielā 28a, Mangaļsalā, kur zinātniskā institūta "BIOR" speciālisti 1000 storu mazuļus laivās ar zvejnieku palīdzību izvadās un izretinās pa Daugavas grīvu. Savukārt tie, kas vēlas apskatīt, kā zivju mazuļi tiek audzēti, laipni lūdzam atbraukt uz TOMI (Zivju audzētava Tome, Ķeguma novads) Plkst. 9.30, kad mazuļus pārvietos transportēšanai uz Daugavas grīvu Mangaļsalā. 

 

Iniciatīva Baltijas storu atjaunošanai jūrā nāk no Vācijas zivju audzētājiem, tiem pievienojās Polija, vēlāk Lietuva un kopš 2012. gada - Latvija. 

 

„Mūsu galvenais uzdevums ir kompensēt dabas resursiem radītos zaudējumus, tāpēc ik gadu Latvijas ūdenstilpēs izlaižam vairāk nekā 13 miljonus zivju mazuļus un kāpurus, tostarp:  taimiņus, lašus, zandartus, vimbas, līdakas, nēģus, stores, sīgas, vēdzeles un  strauta foreles,” stāsta  Zinātniskā institūta direktors Aivars Bērziņš.

 

Baltijas stores tiek uzskatītas par izmirstošu zivju sugu, un to aizsardzība un pavairošana Eiropā ir kļuvusi par starptautisku valstu iniciatīvu. Storu ataudzēšana zinātniskā institūta "BIOR" zivju audzētavā "Tome" notiek kopš 2012. gada. 

 

Šī zivju suga Baltijas jūrā sastopama ārkārtīgi reti un, lai to saglabātu, nepieciešama visu Baltijas jūras reģiona valstu sadarbība. Baltijas storu populācija iznīkusi pārmērīgas nozvejas rezultātā, galvenokārt melno ikru ieguves, kā arī piesārņojuma dēļ. 


       
Vides pētījumi un ielaisto zivju monitoringa rezultāti liecina par sekmīgu projekta gaitu, tāpēc šogad Daugavas grīvā pavisam tiks ielaisti 1000 Baltijas storu mazuļi, kuru svars būs robežās no 150 līdz 700 gramiem. Dzīves laikā Baltijas stores var sasniegt pat 60 gadu vecumu, 4,3 metru garumu un 368 kg svaru.


Izlaistās stores apmēram nedēļas laikā pamet Daugavas grīvu un migrē arvien tālāk jūrā.

 

Par Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātnisko institūtu "BIOR":
Nacionālā references laboratorija, valsts zinātniskais institūts un vadošā pārtikas un veterinārmedicīnas zinātniskā laboratorijā Baltijā, kas ik gadus veic vairāk par 1000 000 laboratoriskos izmeklējumus pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides jomās, veic vides, zivju resursu, akvakultūras zinātnisko izpēti.

 

Par zivju audzētavu "Tome":
Zinātniskā institūta BIOR zivju audzētava "Tome" ir viena no vecākajām zivju audzētavām Latvijā. Tā dibināta 1929.gadā, rekonstruēta un paplašināta 1983.gadā, un ir lielākā lašu smoltu audzētava Latvijā un Baltijas jūras reģionā. 

 


I.Bērziņa
Zinātniskā institūta BIOR sabiedrisko attiecību vadītāja
26521095 (irena.berzina@bior.lv)

  • Publicēts:
    02.09.2015