Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs: ES jānodrošina atbalsts mazāk attīstītiem lauku apvidiem, kas atpaliek no ES vidējā līmeņa

Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs: ES jānodrošina atbalsts mazāk attīstītiem lauku apvidiem, kas atpaliek no ES vidējā līmeņa

Ceturtdien, 27. septembrī, zemkopības ministrs Jānis Dūklavs Sangastē (Igaunijā) piedalījās starptautiskā projekta “Miera maize” (“Peace Bread”) piektajā lauksaimniecības konferencē “Reģionālā un starptautiskā sadarbība: vietējais kļūst globāls” (5th Peace and Agriculture Conference “Regional and International Cooperation: Local is Global”).

 

“Miers un valstu vienotība ir galvenie priekšnoteikumi, lai veicinātu Eiropas attīstību, tāpēc kā konferences tematu esam izvirzījuši starptautiskās sadarbības nozīmi reģiona attīstībā. Mēs dzīvojam globalizācijas laikmetā, un nevienam nav noslēpums, ka valstu ekonomikas ir saistītas un savstarpēji atkarīgas. Ekonomikas uzplaukums vienā pasaules daļā spēj pozitīvi ietekmēt ekonomiku citā, atstājot labvēlīgu iespaidu uz visu pasaules ekonomiku kopumā. Eiropas Savienības lauku attīstības politika ir rādījusi labu piemēru, kā veicināt lauksaimniecības attīstību un līdzšinējās investīcijas ir efektīvs instruments lauksaimniecības nozares attīstībai,” konferencē uzsvēra zemkopības ministrs Jānis Dūklavs.

 

Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs arī norādīja, ka, ņemot vērā nepieciešamību reaģēt uz jauniem izaicinājumiem, piemēram, Brexit un klimata pārmaiņu radītām sekām, lauksaimniecības politikas vissvarīgākais aspekts ir vienādas konkurences apstākļu nodrošināšana gan vietējā, gan reģionālajā līmenī. Tāpēc starptautiskai sadarbībai ir jābūt mērķtiecīgai, vienotai un jānodrošina atbalsts mazāk attīstītiem reģioniem un lauku apvidiem, kas ievērojami atpaliek no ES vidējā līmeņa.

 

Projekta “Miera maize” forums “Miers un lauksaimniecība” (“Peace and Agriculture”) šogad notiek no 26. līdz 28. septembrim, divās valstīs – Igaunijā un Latvijā. Foruma laikā Sangastes pilī Igaunijā un Ķoņu dzirnavās Latvijā notiek piektā lauksaimniecības konference “Reģionālā un starptautiskā sadarbība: vietējais kļūst globāls”, kurā piedalās lauksaimniecības nozares vadītāji un nevalstisko organizāciju pārstāvji no projektā iesaistītajām valstīm – Vācijas, Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Bulgārijas, Čehijas, Polijas, Rumānijas, Slovēnijas, Slovākijas un Ungārijas, kā arī pārstāvji no Ukrainas un Somijas.

 

Starpvalstu projekts “Miera maize” radās, pieminot pirms 29 gadiem notikušo Berlīnes mūra un dzelzs priekškara krišanu. Par godu šim vēsturiskajam brīdim, kas atkal apvienoja valstis un tautas, jau gadskārtēji tiek izcepta Miera maize. Šo maizi cep no rudziem, ko 2012. gadā ievāca Berlīnē, bijušajā Bernauas ielas „mirušajā” Berlīnes mūra robežzonā (šo zemi kopš 2005. gada apstrādā Samierināšanās baznīcas draudze). Rudzi no Berlīnes mūra zonas kopš 2013. gada tiek ik gadu iesēti Viduseiropas un Austrumeiropas valstīs, kas “aukstā kara” laikā dzīvoja aiz dzelzs priekškara, bet nu kļuvušas par ES dalībvalstīm. Pēc ražas novākšanas daļa izaudzēto graudu ceļo atpakaļ uz Berlīni un kopā ar Barnauas ielas rudziem tiek samalti miltos un iecepti simboliskajā Miera maizē.

 

“Miera maizes” rudzi Latvijā pagājušajā rudenī tika iesēti Sēļu pagasta zemnieku saimniecībā “Ozoliņi”, kur saimnieko Maija un Ivars Šmiti. Foruma laikā piektdien, 28. septembrī, rudzu „Miera maizi” ceps Naukšēnu novada Ķoņu dzirnavās, un Latvija un Igaunija “Miera maizes” stafeti simboliski nodos Lietuvai.
_____________________________
Informāciju sagatavoja: Dagnija Muceniece,
Preses un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja
tālrunis: 67027070, mob.: 26534104;
e-pasts: Dagnija.Muceniece@zm.gov.lv

  • Publicēts:
    27.09.2018