Pārtikas un veterinārais dienests atkal izliek orālās vakcīnas mežos


Turpinot cīņu pret trakumsērgas izplatīšanos Latvijā, Pārtikas un veterinārais dienests, sadarbojoties ar mežniecību darbiniekiem un medniekiem, lapsu un jenotsuņu alu un taku tuvumā atkārtoti izliek orālās vakcīnas.
„Trakumsērga ir viena no bīstamākajām infekcijas slimībām, kas apdraud gan dzīvnieku, gan arī cilvēku veselību un dzīvību,”, saka PVD Dzīvnieku veselības un labturības departamenta direktors Mareks Samohvalovs, „tādēļ dienests dara visu, lai situāciju stabilizētu. Eiropas valstu pieredze liecina, ka trakumsērga nav apkarojama tikai izšaujot dzīvniekus. Vislabākos rezultātus dod tieši orālā vakcinācija, tāpēc vakcīnas izliksim atkārtoti un ne vienu reizi vien.”


Galvenie trakumsērgas izplatītāji dabā ir lapsas un jenotsuņi, retāk – āpši, caunas, vilki, lūši un citi dzīvnieki. Mājdzīvnieki, visbiežāk suņi un kaķi, ar trakumsērgu parasti inficējas pēc kontaktēšanās ar slimiem savvaļas dzīvniekiem.


Īpaši nopietni pret suņu un kaķu profilaktisko vakcināciju būtu jāattiecas to īpašniekiem, īpaši – lauku iedzīvotājiem, jo tieši viņu mīluļi ir visvairāk pakļauti riskam saslimt ar šo slimību.
Ja cilvēks ir nonācis saskarsmē ar slimu dzīvnieku vai ticis sakosts, pat, ja šis dzīvnieks tikai varētu būt slims ar trakumsērgu, aicinām nekavējoties griezties pēc medicīniskās palīdzības!


Atgādinām, ka dzīvniekiem trakumsērga izpaužas ar smagiem nervu sistēmas darbības traucējumiem – paaugstinātu uzbudināmību, baiļu zudumu, tieksmi uzbrukt un iekost citiem dzīvniekiem un cilvēkiem, bet beidzas ar paralīzi un nāvi. Slimības ierosinātājs ir vīruss, kas atrodas slima vai inficēta dzīvnieka organismā. Tas galvenokārt izdalās ar siekalām, ar kurām var inficēties dzīvnieki un cilvēki, ja tos sakož, apsiekalo vai tie saskaras ar priekšmetiem, kas nesen kā aptraipīti ar slimu dzīvnieku siekalām. Trakumsērgas inkubācijas periods ir no 14 dienām līdz 6 mēnešiem un ilgāk. Ar trakumsērgu inficēts dzīvnieks vīrusu ar siekalām var izdalīt jau 15 dienas pirms klīnisko pazīmju parādīšanās, tāpēc inficēto dzīvnieku kodumi šajā periodā ir ļoti bīstami.


Pārtikas un veterinārais dienests aicina iedzīvotājus, dodoties pastaigā pa mežu un ieraugot kādu no vakcīnām, neaiztikt to. Vakcīnas ir neliela izmēra, aptuveni 3 cm diametrā, brūnganas ripas. Ja gadījumā tās saturs ir nokļuvis uz ādas, nomazgājiet to ar ūdeni un ziepēm un nekavējoties dodaties pie ārsta. Tāpat pie ārsta noteikti jāvēršas, ja vakcīnas saturs nokļuvis acīs vai mutē.

  • Publicēts:
    03.11.2003