Pienā atrod hloramfenikolu

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD), noņemot paraugus no piena, kas ražots Preiļu rajona Sutru pagasta z/s „Sarkanā magone” un Limbažu rajona z/s „Kundziņi” un nosūtot tos izmeklējumiem uz antibakteriālo vielu jeb antibiotiku, kā arī produktīvajiem dzīvniekiem aizliegto zāļu klātbūtni pienā, konstatējis hloramfenikola jeb levomicetīna klātbūtni tajā.

Uzreiz pēc laboratorisko izmeklējumu rezultātu saņemšanas PVD aizliedza abām saimniecībām realizēt pienu līdz laikam, kad laboratoriski tika pierādīts, ka piens nesatur neatļautas vielas. Tāpat PVD inspektori ņēma produkcijas paraugus piena pārstrādes uzņēmumos, kas no šīm zemnieku saimniecībām bija iepirkušas pienu. Hloramfenikols šajos produktos atklāts netika.

PVD šogad ir noņēmis 1 170 piena paraugus izmeklēšanai uz hloramfenikolu. Trijos gadījumos hloramfenikols pienā ir atklāts. Šogad iecerēts noņemt vēl 300 paraugus no zemnieku saimniecībās un individuālo piena piegādātāju iegūtā piena. Jāpiebilst, ka inspektori, kuri noņem piena paraugus, saimniecībās ierodas, par savu vizīti iepriekš nebrīdinot.
 
Ja laboratorisko izmeklējumu rezultāti uzrāda aizliegtu vielu klātbūtni pienā, dienests aptur produkcijas realizāciju līdz laikam, kamēr tiek veikti atkārtoti laboratoriskie izmeklējumi. Par atkārtotu analīžu veikšanu jāmaksā dzīvnieku izcelsmes produktu īpašniekam.

Ja dienests piesārņoto produkciju konstatē pārstrādes uzņēmumā, inspektori aptur šī uzņēmuma ražotās produkcijas izplatīšanu. Saražotā produkcija ir jāiznīcina vai tehniski jāpārstrādā. Cietušajam uzņēmumam ir tiesības piedzīt zaudējumus no vainīgās personas, proti – nekvalitatīvā piena piegādātāja.

Hloramfenikols cilvēka organismā var radīt rezistenci jeb pretestību pret antibiotikām, kā arī izraisīt aplastisko anēmiju (traucēta jaunu asins šūnu veidošanās). 

  • Publicēts:
    29.10.2003