Rīgā konstatēts ar trakumsērgu slims kaķis

Rīgā, Pārdaugavā ir atklāts ar trakumsērgu slims kaķis, tādēļ Pārtikas un veterinārais dienests ir nosūtījis Rīgas Kurzemes rajona izpilddirekcijai vēstuli, kurā noteikti visi nepieciešamie pasākumi trakumsērgas novēršanai.

Šis šogad ir pirmais gadījums Rīgā, kad ar trakumsērgu saslimst kaķis. Līdz šim šī slimība diagnosticēta 4 lapsām, jenotsunim, caunai un sunim.

Slimība atklāta Zentenes ielā 39, tādēļ tas ir uzskatāms par trakumsērgas skarto punktu. Apdraudētā teritorija sākas no Anniņmuižas bulvāra Dammes ielas, pati Dammes iela līdz Kurzemes prospektam, Kurzemes prospekts, kas pāriet Slokas ielā līdz pat M. Zolitūdes ielai, M, Zolitūdes iela līdz Kurzemes prospektam, Kurzemes prospekts līdz Jūrmalas gatvei, Jūrmalas gatve līdz Anniņmuižas bulvārim un Anniņmuižas bulvāris līdz Dammes ielai.

Šobrīd PVD Rīgas pilsētas pārvalde, sadarbībā ar Sabiedrības veselības aģentūru veic visus pasākumus, lai noskaidrotu cilvēkus un dzīvniekus, kuri varētu būt bijuši kontaktā ar slimo dzīvnieku, lai veiktu šo cilvēku un dzīvnieku piespiedu vakcināciju, kā arī medicīnisko un dzīvniekiem - veterinārmedicīnisko uzraudzību. Lai novērstu turpmākus saslimšanas draudus, profilaktiski jāvakcinē visi nevakcinētie suņi un kaķi.

Rīgas Kurzemes rajona izpilddirekcijai ir jāveic visi pasākumi, lai nepieļautu nereģistrētu un nevakcinētu suņu un kaķu turēšanu. Proti, jāorganizē visu suņu reģistrāciju, izsniedzot suņu reģistrācijas žetonus, un  jāveic kaķu uzskaiti. Uz laiku, kamēr tiks apkarota trakumsērgas izplatīšanās, tiks aizliegts rīkot dzīvnieku izstādes, sacensības un citus pasākumus ar dzīvnieku piedalīšanos. Tāpat šai institūcijai jānodrošina klejojošo suņu un kaķu izķeršanu, izolēšanu un, ja neatrodas dzīvnieku īpašnieks, humānu eitanāziju. Izpilddirekcijai jāorganizē arī dzīvnieku līķu savākšanu un iznīcināšanu.

Atgādināsim, ka jūnija sākumā Pārtikas un veterinārais dienests veica orālo vakcīnu izlikšanu lapsu un jenotsuņu alu tuvumā visā Latvijā, jo tieši šie dzīvnieki ir visbiežākie trakumsērgas izplatītāji.

Pārtikas un veterinārais dienests atgādina, ka katram suņu un kaķu īpašniekam ir jābūt atbildīgam un jārūpējas par savlaicīgu sava mīluļa vakcināciju, to nosaka „Suņu un kaķu turēšanas noteikumi”.

Katram, kurš redz aizdomīgu dzīvnieku, kurš ir vai varētu būt slims ar trakumsērgu, acinām zvanīt vai nu uz dienesta pārvaldēm visā Latvijā, vai arī uz dienesta uzticības telefonu 7027402.

Ja cilvēks ir nonācis saskarsmē ar slimu dzīvnieku vai ticis sakosts, pat, ja šis dzīvnieks tikai varētu būt slims ar trakumsērgu, aicinām nekavējoties griezties pēc medicīniskās palīdzības.
Atgādinām, ka dzīvniekiem trakumsērga izpaužas ar smagiem nervu sistēmas darbības traucējumiem – paaugstinātu uzbudināmību, baiļu zudumu, tieksmi uzbrukt un iekost citiem dzīvniekiem un cilvēkiem, bet beidzas ar paralīzi un nāvi. Slimības ierosinātājs ir vīruss, kas atrodas slima vai inficēta dzīvnieka organismā. Tas galvenokārt izdalās ar siekalām, ar kurām var inficēties dzīvnieki un cilvēki, ja tos sakož, apsiekalo vai tie saskaras ar priekšmetiem, kas nesen kā aptraipīti ar slimu dzīvnieku siekalām. Trakumsērgas inkubācijas periods ir no 14 dienām līdz 6 mēnešiem un ilgāk. Ar trakumsērgu inficēts dzīvnieks vīrusu ar siekalām var izdalīt jau 15 dienas pirms klīnisko pazīmju parādīšanās, tāpēc inficēto dzīvnieku kodumi šajā periodā ir ļoti bīstami.

  • Publicēts:
    03.07.2003