Eiropas Savienības zivsaimniecības komisārs pauž izpratni un sola atbalstu Latvijas zivsaimniekiem

Šodien Briselē pēc zemkopības ministra Mārtiņa Rozes iniciatīvas norisinājās divpusēja tikšanās ar Eiropas Savienības (ES) zivsaimniecības un jūras lietu komisāru Džo Borgu. Tās laikā tika pārrunāti jautājumi un iespējamie risinājumi par pagaidu pielāgojumu noteikšanu Latvijas zivju pārstrādes uzņēmumiem ES finansējuma saņemšanā. Šobrīd Latvijai šis jautājums ir īpaši svarīgs esošajā sarežģītajā ekonomiskajā situācijā.

Sarunā M.Roze ES komisāru iepazīstināja ar situāciju Latvijas ekonomikā, īpaši uzsverot ekonomiskās grūtības Latvijas zivju pārstrādes uzņēmumos un tālab nepieciešamību noteikt pārejas pasākumus ES finansējuma saņemšanā no esošajiem 30% līdz 60% tiem uzņēmumiem, kuri pēc noteiktajiem kritērijiem tiek definēti kā lielie uzņēmumi jeb kuriem ir liels nodarbināto skaits. Džo Borgs pauda izpratni par dzirdēto un apstiprināja, ka no savas puses ir gatavs izskatīt un atbalstīt atsevišķu pagaidu atvieglojumu noteikšanu. Tajā pašā laikā ES zivsaimniecības un jūras lietu komisārs piebilda, ka jāņem vērā tas, ka Zivsaimniecības fonda līdzekļu saņemšana balstās uz kopējiem Eiropas Kopienas līmeņa nosacījumiem un piemērojami vienlīdz visās dalībvalstīs. Tālab pastāv bažas, ka Latvijas ierosinājums mainīt finansējuma nosacījumus var atstāt negatīvu iespaidu uz mazo un vidējo uzņēmumu finansējumu. „Nepieciešams turpināt sarunas un, iespējams, atradīsim risinājumu, lai, veicot pielāgojumus attiecībā uz lielajiem uzņēmumiem, atbalsta saņemšanā neciestu mazie un vidējie uzņēmumi,” norādīja Dž.Borgs.

Pēc šodienas sarunām un panāktās vienošanās starp M.Rozi un ES zivsaimniecības un jūras lietu komisāru, tiks turpinātas aktīvas konsultācijas Zemkopības ministrijas un Eiropas Komisijas ekspertu līmenī, lai, iespējams, jau pavasarī, varētu noteikt šos pagaidu pielāgojumus. Tā kā esošie nosacījumi ir apstiprināti ar Padomes Regulu, nepieciešama vienošanās starp ES dalībvalstu lauksaimniecības un zivsaimniecības ministriem.

Jau vakar M.Roze ES Lauksaimniecības un zivsaimniecības padomes sēdē uzrunāja ES prezidējošo valsti Čehiju un pārējās ES dalībvalstis par finansējuma saņemšanas nosacījumu pielāgošanu lauku attīstībā un zivsaimniecībā. Latvijas priekšlikumu jau atbalstīja Rumānija, Grieķija, Lietuva, Polija un Ungārija.   

Informāciju sagatavoja

Dagnija Muceniece

Preses un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja

tālrunis: 67027007

Dagnija.Muceniece@zm.gov.lv

  • Publicēts:
    20.01.2009