Zemkopības ministrija sagatavojusi konkrētus priekšlikumus lauksaimniecības stabilizēšanai

Šodien Zemkopības ministrija (ZM), ņemot vērā lauksaimnieku noteiktās prasības, sadarbībā ar Lauksaimnieku organizācijas sadarbības padomi (LOSP), Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) speciālistiem sagatavoja konkrētus priekšlikumus veicamajiem pasākumiem, lai stabilizētu situāciju nozarē. Šie priekšlikumi šodien nosūtīti Ministru prezidentam Ivaram Godmanim, finanšu ministram Atim Slakterim, ekonomikas ministram Kasparam Gerhardam, kā arī lauksaimnieku organizāciju pārstāvjiem. Pirmdien, 2.februārī, šis ZM sagatavotais dokuments tiks skatīts valdībā.

 

Zemkopības ministrija informē, ka, sagatavojot dokumentus izskatīšanai pirmdienas valdības sēdē, ir rasti risinājumi visām lauksaimnieku uzstādītajam prasībām.

 

 Izstrādātajā projektā paredzēts, ka pēc paātrināta grafika lauksaimniekiem jāilatu apjomā. Tas veicams, pārdalot gan nacionālo subsīdiju, gan ES maksājumu termiņus no vēlāk veicamajiem maksājumiem, veicot tos jau tuvākajos mēnešos.

 

Savukārt, paredzot grozījumus 2009.gada valsts budžetā, papildus piešķirt finansējumu 24 miljonu latu apmērā, lai veiktu paredzētos piensaimniecības ciltsdarba maksājumus, kā arī atbalsta maksājumus kredītprocentu daļējai dzēšanai. Finansējums paredzēts arī no valsts budžeta programmas „Finansējuma nodrošinājuma rezerve”

 

Lai nodrošinātu kredītsloga atvieglošanu un sniegtu valsts garantētu kredītlīniju apgrozāmiem līdzekļiem, Lauku attīstības fonds (LAF) jau ir uzsācis jauna veida kredītgarantiju izsniegšanu apgrozāmajiem līdzekļiem kooperatīviem un pārstrādes uzņēmumiem, kā arī sniedz papildus garantijas aizdevumiem finanšu krīzes dēļ īslaicīgās grūtībās nonākušiem uzņēmumiem. LAF var garantēt aizdevumus 12 miljonu apjomā, tomēr šāds apjoms ir nepietiekams, tālab valsts budžeta grozījumos jāparedz papildus finansējums 30 miljonu apmērā LAF pamatkapitāla palielināšanai. Finansējums jāparedz no starptautiskā aizdevuma līdzekļiem finanšu sektora stabilizācijai.

 

ZM priekšlikumi nosaka arī to, ka Finanšu ministrijai, izstrādājot prasības starptautisko aizdevumu izmantošanai banku sektora stabilizēšanai, jāparedz esošo kredītu restrukturizāciju lauksaimniecības, zivsaimniecības, meža un pārtikas nozarē, nekādi nepasliktinot noslēgto kredītlīniju nosacījumus. Turklāt, Finanšu un Ekonomikas ministrijai, izstrādājot normatīvo aktu projektus, par atbalstu kredītu garantijām, jāparedz iespēja arī lauksaimniecības nozares pārstāvjiem saņemt šo atbalstu.

 

Reaģējot uz lauksaimnieku prasību par piena pārstrādes uzņēmuma izveidi, kurš piederētu piena ražotājiem, ZM valdībai ierosinās konceptuāli atbalstīt valsts galvojuma piešķiršanu šāda uzņēmuma izveidei.

 

 

______________________________

 

Informāciju sagatavoja

Dagnija Muceniece

Preses un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja

Tālrunis: 67027070

Dagnija.Muceniece@zm.gov.lv

 

 

 

  • Publicēts:
    02.02.2009