Zemkopības ministrs tiksies ar zemniekiem un piedalīsies jaunas govju fermas atklāšanā

Rīt, 29. janvārī pulksten 16:00 zemkopības ministrs Mārtiņš Roze piedalīsies jaunas govju fermas kompleksa atklāšanā Viesītē, Jēkabpils rajonā, kur zemnieku saimniecībā „Kalna Dambrāni” ar Eiropas Savienības (ES) fondu atbalstu uzcelta jauna govju ferma 360 govīm. Pirms kompleksa atklāšanas pulksten 15:00 jaunās fermas birojā zemkopības ministrs tiksies ar lielākajiem rajona piena ražotājiem, lai uzklausītu viņu ieteikumus šā brīža situācijas nozarē risinājumiem.

 

„Šajā - kopumā ne visai vieglajā ekonomiskajā situācijā, kas negatīvi atsaukusies arī lauksaimniecībā, jo īpaši priecīgs ir fakts, ka ir saimniecības, kurām izdevies veiksmīgi turpināt iesākto un attīstīt savu darbību. Es ļoti ceru, ka „Kalna Dambrāni” kļūs par veiksmes stāstu un uzmundrinājumu arī citiem lauksaimniekiem,” stāsta Mārtiņš Roze.

 

Saimniecība „Kalna Dambrāni” darbību sākusi 1993. gadā ar vienu govi un 30 hektāriem mantotas zemes. 2001. gadā saimniecībā bija 25 govis ar vidējo izslaukumu 5500 kilogrami piena gadā no govs. Laika gaitā tika iegādāta blakus esošā saimniecība ar fermu, saņemti kredīti, atjaunotas ēkas, pirkta tehnika, zeme un lopi, kas saimniecībai nodrošināja strauju attīstību. Jau pēc pieciem gadiem saimniecībā bija 100 govju ganāmpulks ar vidējo izslaukumu 11 500 kilogramu piena no govs gadā.

 

Lai varētu pastāvēt un konkurēt Eiropas tirgū, saimniecība turpināja paplašināties – tika izstrādāts attīstības un tehniskais projekts un, piesaistot ES līdzekļus, uzcelts komplekss 400 govīm, slaukšanas "karuselis", govju dzemdību nodaļa, administrācijas telpas, lopbarības noliktava, tehnikas halle un šķidrmēslu krātuve, kā arī iegādāta tehnika lopbarības sagatavošanai, zeme un iepirkti 327 šķirnes lopi no Vācijas.

 

Šobrīd „Kalna Dambrānos” ir 401 slaucama govs ar vidējo izslaukumu 10 500 kilogramu piena no govs gadā un 180 ataudzējamas teles. Saimniecībā tiek apstrādāti 500 hektāri zemes, un tajā nodarbināti 20 cilvēki. Ar ES finansējuma atbalstu šogad plānots uzbūvēt jaunlopu novietni 100 cietstāvošām govīm un 500 jaunlopiem. „Kalna Dambrānu” saimnieki Iveta un Ivars Tīrumnieki ir pārliecināti, ka ar 500 govīm un 500 jaunlopiem var pastāvēt un veiksmīgi attīstīties arī nākotnē.

 

 

________________________________

 

Informāciju sagatavoja

Solveiga Lazovska

Preses un sabiedrisko attiecību nodaļas

vadītājas vietniece

tālrunis: 67027498

Solveiga.Lazovska@zm.gov.lv

 

 

 

  • Publicēts:
    28.01.2009