Āfrikas cūku mēris – bīstami meža cūku populācijai! [29.01.2014.]

Āfrikas cūku mēris – bīstami meža cūku populācijai! [29.01.2014.]

Pārtikas un veterinārais dienests ievieš pastiprinātu uzraudzību VISĀ Latvijas Republikas teritorijā sakarā ar Āfrikas cūku mēra konstatēšanu Lietuvas Republikā.

Lietuvā divām kritušām mežacūkām analīzes apstiprinājušas Āfrikas cūku mēri, sakarā ar to noteikta inficētā zona Druskininkai, Trakai, Alytus, Šaļčininku, Lazdijai un Varēnas rajonu teritorijās, tuvākais rajons, kur noteikta inficētā zona  atrodas tikai 200 kilometru no Latvijas robežas, un tas nozīmē, ka situācija ir nopietna. Situāciju īpaši bīstamu padara arī tas, ka lipīgā slimība ir konstatēta arī citās kaimiņvalstīs (Krievijā, Baltkrievijā).

Āfrikas cūku mēris ir bīstama un ļoti lipīga vīrusa izraisīta saslimšana ar kuru slimo gan meža, gan mājas cūkas. Dzīvnieks iet bojā 7–10 dienu laikā no inficēšanās brīža. Vakcīna pret Āfrikas cūku mēri nav izstrādāta. Un kā teica Pārtikas un veterinārā dienesta direktors Māris Balodis – „Visticamāk, ka nekad netiks izstrādāta.”  Āfrikas cūku mēra vīruss galvenokārt IZPLATĀS ar dzīviem dzīvniekiem, cūkgaļu un gaļas pārstrādes produktiem.
Tāpēc ir jādara viss iespējamais, lai vīrusa izplatību ierobežotu.

Īpaša informācija mednieku kolektīviem –
Sakarā ar Āfrikas cūku mēra konstatēšanu Lietuvas Republikā, Latvijas Republikas Pārtikas un veterinārais dienests ievieš pastiprinātu uzraudzību VISĀ Latvijas Republikas teritorijā. Lai sekmīgi realizētu uzraudzības un profilakses pasākumus:
-    par meža cūkām, kas atrastas mirušas vai nomedītas ar aizdomām uz Āfrikas cūku mēri vai klasisko cūku mēri, ir jāziņo Pārtikas un veterinārajam dienestam;
-    medījuma blakusprodukti (iekšējos orgānus, kājas u.c.) ir jāsavāc un jāiznīcina;
-    pēc medībām Lietuvas republikas teritorijā aizliegts uz Latviju vest meža cūku trofejas un gaļu;
-    pēc medībām jātīra un jādezinficē medību drēbes, naži, automašīnas u.c. aprīkojums.

Āfrikas cūku mēra vizuālās pazīmes -  slimajiem dzīvniekiem asaro acis, ir izdalījumi no deguna, depresija, novērojami kustību koordinācijas traucējumi, kā arī ir plaši zemādas asins izplūdumi.  Vīruss ir ļoti izturīgs ārējā vidē – gaļā pie +4 grādiem Celsija vīruss var saglabāties 150 dienas, sausā sālītā šķiņķī – 140 dienas, bet saldētā gaļā pat vairākus gadus.

Līdz šim Krievijas un Baltkrievijas pierobežā, ieviesto drošības pasākumu ietvaros, uz Āfrikas cūku mēri ir izmeklētas 1029 meža cūkas un 28 mājas cūkas, visi izmeklētie paraugi ir negatīvi.
 

 • Publicēts:
  29.01.2014

Darba plāns

 • VMD ĢIS
 • Uzticības tālrunis
 • Covid19
 • Administratīvo sodu pārbaude un nomaksa
 • KNAB
 • PVD mežacūkas
 • ZM klientu apkalpošanas centrs
 • valsts ir internetā