Kā jārīkojas teritorijā, kur ir izsludināta ārkārtējā situācija [08.07.2014.]

Pagājušajā nedēļā vairākos Latgales novados un pagastos tika izsludināta ārkārtējā situācija* saistībā ar Āfrika cūku mēri**.  Saeimas sēdē pieņēma lēmumu par ārkārtējās situācijas izsludināšanu tajās teritorijās, kur konstatēta Āfrikas cūku mēra klātbūtne un teritorijās, kur iespējams apdraudējums no šī slimības.
Ārkārtējā situācija teritorijā nozīmē, ka visiem –  iedzīvotājiem, viesiem, medniekiem –  jāievēro noteikumi, lai tiktu ierobežota ierobežo slimības tālāka izplatība. Vīruss ir izturīgs apkārtējā vidē, tāpēc ikviens attiecīgajā teritorijā esošais iedzīvotās ir aicināts ievērot Pārtikas un veterinārā dienesta ieteikumus.
KĀ rīkoties teritorijā, kur izsludināta ārkārtējā situācija saistībā ar Āfrikas cūku mēri ?
*IKVIENAM, kurš atrodas ārkārtējās situācijas teritorijā, pēc sēņošanas, ogošanas vai pastaigas pa mežu ir jānotīra un jānomaina apavi un apģērbs, jo, lai arī cilvēks tiešā kontaktā nav saskāries ar inficētu meža cūku, tas var saskarties ar slimu meža cūku izdalījumiem. Ja nokļūšana uz un no meža ir bijusi ar velosipēdu vai automašīnu, atgriežoties mājās, jānoskalo velosipēda vai automašīnas riteņi, vismaz ar ūdeni. Par atrastu nobeigušos mežacūku nekavējoties jāziņo Pārtikas un veterinārajam dienestam vai veterinārārstam.
*MEDNIEKI no citiem Latvijas reģioniem tiek aicināti nedoties medībās uz ārkārtējās situācijas izsludināto teritoriju, lai neradītu risku vīrusa tālākai izplatībai, tam nokļūstot uz mednieka apģērba un apaviem, ar kuriem var tikt pārnēsāts slimības ierosinātājs.
Mednieku biedrības vadītājs Jānis Baumanis uzsver: „ Lai neradītu risku tālākai Āfrikas cūku mēra vīrusa izplatībai, Latvijas Mednieku savienība aicina medniekus nedoties medībās uz tām teritorijām Latgalē, kur izsludināta ārkārtējā situācija, kā arī no šīm teritorijām neizvest meža cūku gaļu vai tās izstrādājumus.”
* MEDNIEKI no ārkārtējās situācijas teritorijas.  Ja meža cūka tiek nomedīta vai atrasta  beigta ārkārtējās situācijas  teritorijā, medniekam obligāti jāsazinās ar Pārtikas un veterināro dienestu vai Valsts meža dienestu. Medību laikā ieteicams neizmantot medību suņus, lai neveicinātu meža cūku kustību.
Īpašs ieteikums medniekiem –
• neatstājiet mežā medījuma blakusproduktus (iekšējos orgānus un ādas),
• mazgājiet un dezinficējiet medību aprīkojumu, apavus, apģērbu un autotransportu,
• neizbarojiet medījumu blakusproduktus un atliekas mājdzīvniekiem,
• neveiciet medījumu pirmapstrādi un uzglabāšanu lauksaimniecības dzīvnieku novietnēs,
• lietojiet pārtikā tikai termiski apstrādātu meža cūkas gaļu!
"Pastāv augsta varbūtība, ka, neievērojot higiēnas noteikumus un Pārtikas un veterinārā dienesta  norādījumus, tieši cilvēks pārnesīs tālāk slimības ierosinātājus ar mednieka apģērbu, aprīkojumu u. c." uzskata Mednieku biedrības vadītājs Jānis Baumanis.
Pārējā Latvijas teritorijā ierobežojumu uz meža cūku medībām nav.
Kā informē Pārtikas un veterinārais dienests, līdz šim kopumā Āfrikas cūku mēris konstatēts 17 meža cūkām un četrām mājas cūkām.
Āfrikas cūku mēris Latvijā tika konstatēta š.g. 26. jūnijā, kad Pārtikas un veterinārais dienests dažus metrus no robežas ar Baltkrieviju atrastajām  trim beigtajām mežacūkām konstatēja Āfrikas cūku mēri. Tāpat vīrusa klātbūtne tika apstiprināta trim mājas cūkām piemājas saimniecībā Krāslavas novadā sešu kilometru attālumā no robežas ar Baltkrieviju.

Šī slimība Latvijas teritorijā līdz šim nekad nebija reģistrēta, tā nav bīstama cilvēkiem, bet kaites skartajā fermā jāizkauj un jāsadedzina visas cūkas.


*Ārkārtējā situācija izsludināta Daugavpils novada Ambeļu pagastā, Biķernieku pagastā, Demenes pagastā, Dubnas pagastā, Laucesas pagastā, Maļinovas pagastā, Naujenes pagastā, Salienas pagastā, Skrudalienas pagastā, Tabores pagastā, Vecsalienas pagastā, Višķu pagastā;  Aglonas novadā;  Krāslavas novadā;  Dagdas novadā;  Zilupes novadā;  Rēzeknes novada Kaunatas pagastā, Mākoņkalna pagastā, Pušas pagastā;  Ludzas novada Brigu pagastā, Isnaudas pagastā, Istras pagastā,  Nirzas pagastā, Ņukšu pagastā, Pildas pagastā, Rundēnu pagastā; Ciblas novadā. Ārkārtējā situācija izsludināta līdz 2014.gada 1.oktobrim.
** Āfrikas cūku mēris ir ļoti lipīga infekcijas slimība, ar kuru slimo gan meža, gan mājas cūkas. Galvenais slimības izplatītājs ir slimās cūkas, un cūkas, kuras nēsā vīrusu, izdalot vīrusu ar urīnu, fekālijām u.c. Slimība izplatās kontakta ceļā, cūkām saskaroties ar aptraipītu barību, piesārņotu ūdeni, cūkgaļu un to saturošiem produktiem, dzīvnieku kopšanas inventāru, autotransportu, dzīvnieku kopēju apģērbu un inventāru. Slimība nav bīstama cilvēkiem un citu sugu dzīvniekiem, tomēr tiem ir svarīga loma slimības pārnēsāšanā. Vīruss ir izturīgs apkārtējā vidē.

 

 • Publicēts:
  10.07.2014

Darba plāns

 • VMD ĢIS
 • Uzticības tālrunis
 • Covid19
 • Administratīvo sodu pārbaude un nomaksa
 • KNAB
 • PVD mežacūkas
 • ZM klientu apkalpošanas centrs
 • valsts ir internetā