Mežs aizdegas arī ziemā

Mežs aizdegas arī ziemā

Divas dienas, 5. un 6. februārī, Daugavpils virsmežniecības teritorijā  privātajā mežā tika dzēsts meža ugunsgrēks kopumā 700 kvadrātmetru platībā. Šoreiz meža ugunsgrēks bija neparasts ar to, ka nācās dzēst mīnus 10 grādu lielā  salā un vismaz 15 centimetrus biezas sniega segas apstākļos.

 

Daugavpils novada Vecsalienas pagasta teritorijā ugunsgrēks mežā bija izcēlies no ugunskura, pie kura, darbu veikšanas laikā, sildījušies krājas kopšanas cirtes izpildei nolīgtie strādnieki. Par meža ugunsgrēku virsmežniecībai paziņoja kādreizējais meža īpašnieks un  viņš pastāstīja, ka jau pirms divām nedēļām informējis tagadējo meža īpašnieku par to, ka no atstāta ugunskura gruzd meža  zemsedze un jau gāžas koki, jo ir nodegušas saknes. Meža īpašnieks neko nedarīja, lai novērstu degšanu savā mežā un tādējādi pie dzēšanas darbiem ķērās  virsmežniecība.

 

Tas, ka meža ugunsnedrošais laika posms Daugavpils pusē parasti iestājas krietni agrāk nekā citu virsmežniecību teritorijās un ka parasti nākas dzēst meža kultūras, kam par iemeslu ir kūlas dedzināšana, virsmežniecības darbiniekiem  nekas neparasts nav. Bet tagad dzēst mežu bija jādodas ziemā.

 

Ugunsgrēka dzēsējiem nācās strādāt ne tikai ar ūdens šļūtenēm, bet arī zāģēt sagāzušos un sasvērušos kokus, lai tiktu klāt gruzdošajām zemdegām, kā arī pārvietoties pa līdz pat 60 cm dziļumā  izdegušo kūdru. Šāda veida ugunsgrēkus, kas ir kūdras augsnē, vispār dzēst ir ļoti sarežģīti, it īpaši ziemā.

 

Meža ugunsgrēka dzēšanā piedalījās virsmežniecības Meža ugunsdzēsības stacijas vadītājs un  virsmežniecības kurinātāji, kuriem ir pieredze ne tikai kurināšanā. Varētu jau paļauties uz sniegu un  salu un neko nedarīt, un gaidīt, ka uguns apdzisīs pati, bet bija liela iespējamība, ka ar katru dienu varētu palielināties izdegusī platība par desmitiem kvadrātmetru, jo zemdegas neatlaidīgi iet uz priekšu, parasti tās pašas neapdziest.  Bet tikai 100 metru attālumā no ugunsgrēka vietas atrodas 60 ha liels  kūdras purvs, kurā vēl līdz 1994. gadam notika kūdras ieguve. Tas jau bija pietiekami nopietni, lai nepaļautos uz sniegu un neatstātu bez ievērības gruzdošo mežu. Ja uguns tiek līdz kūdrai, tad ir pavisam slikti, jo kūdras dzēšana ir ļoti darbietilpīgs, dārgs un bīstams pasākums.

 

Tāpēc atgādinājums meža īpašniekiem – arī ārpus ugunsnedrošā laikposma  neatstāt mežā nenodzēstus ugunskurus kūdrainās augsnēs.

 

Informāciju sagatavoja: Selva Šulce, tālr. 67219366, VMD Preses sekretāre                         

Sīkāka informācija: Vilmārs Skutels, tālr. 29171270 , Daugavpils virsmežniecības virsmežzinis

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gruzdošs mežs Daugavpils novadā 2015. gada 5./6.  februārī

 

       

           Sākotnēji publicēts: 11.02.2015.

 • Publicēts:
  11.02.2015

Darba plāns

 • VMD ĢIS
 • Uzticības tālrunis
 • Covid19
 • Administratīvo sodu pārbaude un nomaksa
 • KNAB
 • PVD mežacūkas
 • ZM klientu apkalpošanas centrs
 • valsts ir internetā