Rosina ārkārtējās situācijas izsludināšanu Āfrikas cūku mēra skartajā teritorijā [02.07.2014.]

Lai efektīvi apkarotu Āfrikas cūku mēri un nepieļautu tā tālāku izplatīšanos valsts teritorijā, Zemkopības ministrija ir  ierosinājusi  izsludināt ārkārtas situāciju Aglonas, Krāslavas, Dagdas, Zilupes, Ciblas novados, kā arī atsevišķos Daugavpils, Rēzeknes un Ludzas novadu pagastos.  Ārkārtējās situācijas zona ir plašāka nekā karantīnas zona, jo tajā ietvertas ne tikai slimības skartās, bet arī apdraudētās teritorijas pierobežā, kopumā tie varētu būt aptuveni pieci tūkstoši kvadrātkilometru.
Ministru kabinets otrdien, 1. jūlijā, atbalstīja Zemkopības ministrijas sagatavoto rīkojuma projektu, kas paredz izsludināt ārkārtas situāciju Āfrikas cūku mēra skartajā teritorijā, lai būtu iespējams operatīvi veikt visus nepieciešamos pasākumus Āfrikas cūku mēra ierobežošanai un apkarošanai.
Rīkojuma projekts nosaka atbildīgo institūciju, tostarp Pārtikas un veterinārā dienesta, Valsts meža dienesta, Lauku atbalsta dienesta, kā arī citu iesaistīto ministriju un to padotības iestāžu pienākumus Āfrikas cūku mēra ierobežošanā un likvidēšanā, kas vēl tiks precizēti.
Ārkārtējo situāciju ierosināts noteikt  uz trim mēnešiem,  ja situācija neuzlabosies, tad to var pagarināt vēl uz trim mēnešiem.
Jau tagad visā Āfrikas cūku mēra izplatības teritorijā Pārtikas un veterinārais dienests apseko visas saimniecības un tiek ņemti analīžu paraugi, kā arī tiek pārbaudītas visas beigtās meža cūkas. Lai samazinātu slimības izplatības iespēju, tiek domāts par meža cūku medībām, jo meža cūkas ir viens no riska faktoriem.
Kopumā Āfrikas cūku mēra vīruss ir konstatēts 8 meža cūkām un 3 mājas cūkām. Šobrīd Pārtikas un veterinārais dienests no medniekiem vēl ir saņēmis informāciju par 4 beigtām meža cūkām pierobežā Krāslavas novada Indras pagastā, pagaidām vēl nav zināmi laboratorisko pārbaužu rezultāti.
Bīstamā slimība Latvijā tika konstatēta 26. jūnijā, kad Pārtikas un veterinārais dienests dažus metrus no robežas ar Baltkrieviju atrastām  trim beigtām mežacūkām konstatēja Āfrikas cūku mēri. Tāpat vīrusa klātbūtne tika apstiprināta trim mājas cūkām piemājas saimniecībā Krāslavas novadā sešu kilometru attālumā no robežas ar Baltkrieviju.

Āfrikas cūku mēris Latvijas teritorijā līdz šim nekad nebija reģistrēts. Slimība nav bīstama cilvēkiem, tikmēr kaites skartajā fermā jāizkauj un jāsadedzina visas cūkas.

 

 • Publicēts:
  09.07.2014

Darba plāns

 • VMD ĢIS
 • Uzticības tālrunis
 • Covid19
 • Administratīvo sodu pārbaude un nomaksa
 • KNAB
 • PVD mežacūkas
 • ZM klientu apkalpošanas centrs
 • valsts ir internetā