Vēl divām mežacūkām konstatēts Āfrikas cūku mēris [30.06.2014.]

Vēl divām mežacūkām konstatēts Āfrikas cūku mēris [30.06.2014.]

Vēl divām atrastajām kritušajām meža cūkām apstiprināta Āfrikas cūku mēra klātbūtne, par to liecina laboratorisko analīžu rezultāti, ko šodien saņēma Pārtikas un veterinārais dienests.
Patlaban Āfrikas cūku mēra vīruss apstiprināts 7 meža cūkām un 3 mājas cūkām, visi meža cūku līķi tika likvidēti, tos sadedzinot.
Bīstamās slimības izplatīšanā draudus rada arī mežacūkas, tāpēc mājas cūkas jātur iekštelpās, lai izslēgtu to iespējamo kontaktu ar meža cūkām! Bez  Pārtikas un veterinārā dienesta inspektora atļaujas nedrīkst pārvietot arī citus dzīvniekus!
Par operatīvu sadarbību, ar mērķi mazināt Āfrikas cūku mēra izplatību meža cūku populācijā, šodien, 30. jūnijā, tikšanās laikā lēma Pārtikas un veterinārā dienesta un Valsts meža dienesta speciālisti.
Jau pagājušās nedēļas nogalē Valsts meža dienesta un vietējo mednieku kolektīvu pārstāvji ar zemkopības ministru Jāni Dūklavu apsprieda situāciju par meža cūku uzskaiti un pārvietošanos Āfrikas cūku mēra skartajā teritorijā. Ar Valsts meža dienesta speciālistiem un medniekiem tika pārrunāti efektīvākie veidi slimības  ierobežošanai meža dzīvnieku savvaļas populācijā. Tikšanās laikā ar vietējiem medniekiem zemkopības ministrs skaidroja nepieciešamību samazināt savvaļā mītošo meža cūku skaitu, jo meža cūkas ir vienas no Āfrikas cūku mēra izplatītājām.  Jānis Dūklavs uzsvēra: „Esmu gandarīts, ka mednieki izprot lietas nopietnību un nepieciešamību samazināt meža cūku savvaļas populāciju, jo tā ir viena no metodēm, kā ierobežot bīstamās slimības izplatību no tās skartajām teritorijām uz citām.”
Pagājušajā nedēļā pēc slimības atklāšanas, Pārtikas un veterinārais dienests nekavējoties uzsāka slimības apkarošanas pasākumu ieviešanu, nosakot karantīnas zonas, lai nepieļautu slimības tālāku izplatīšanos. Āfrikas cūku mēra skartajās  teritorijās pastiprināti tiek kontrolēts mājas un meža cūku veselības stāvoklis. Karantīnas zonās pastiprināti tiks kontrolēta arī dzīvnieku transporta līdzekļu kustība.
Pārtikas un veterinārā dienesta inspektori aizsardzības un uzraudzības zonā ir pārbaudījuši 324 saimniecības, no tām tikai 69 novietnēs tiek turētas cūkas. Laboratoriskai izmeklēšanai ir noņemti 355 asins paraugi, jauni saslimšanas gadījumi mājas cūkām nav konstatēti.
Pārtikas un veterinārais dienests aizsardzības un uzraudzības zonā esošajiem mājas cūku turētājiem īpaši atgādina – aizliegts pārvietot cūkas no saimniecības uz saimniecību, kā arī izvest cūkas un cūkgaļu ārpus aizsardzības zonas!
Āfrikas cūku mēris ir bīstama, ļoti lipīga vīrusa izraisīta saslimšana cūku dzimtas dzīvniekiem. Dzīvnieku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks, tādēļ šīs slimības uzliesmojums dzīvnieku turētājiem rada lielus ekonomiskos zaudējumus. Āfrikas cūku mēris nav bīstams cilvēkiem.

Buklets

 

 • Publicēts:
  02.07.2014

Darba plāns

 • VMD ĢIS
 • Uzticības tālrunis
 • Covid19
 • Administratīvo sodu pārbaude un nomaksa
 • KNAB
 • PVD mežacūkas
 • ZM klientu apkalpošanas centrs
 • valsts ir internetā