VMD aicina iesūtīt fiksētās lielo plēsēju pazīmes

Tā kā  šoziem sniegs ir bijis retums, Valsts meža dienests aicina izmantot to, ka nesen ir uzsnidzis sniegs, un iesūtīt sniegā pamanītās un fiksētās vilku un lūšu klātbūtnes pazīmes.  

 

Valsts meža dienests turpina ievākt informāciju par vilku un lūšu izplatību, izmantojot mūsdienām atbilstošas neinvazīvas tehnoloģijas. Šajā procesā ir aicināti iesaistīties mednieki un arī citi interesenti, iesūtot attēlus, ja mežā vai medību platībās ir fiksētas vilku un/vai lūšu klātbūtnes pazīmes  un tās vietas GPS koordinātes, kur klātbūtnes pazīmes bijušas. Valsts meža dienests pateicas par jau izrādīto atsaucību, iesūtot informāciju par lielajiem plēsējiem, kurai ir liela nozīme vilku un lūšu populācijas stāvokļa vērtēšanā.

 

Kā fiksēt un iesūtīt šo informāciju? Pamanot medību platībās vilka vai lūša klātbūtnes pazīmes (pēdas, ekskrementus vai noplēstu dzīvnieku), tās  jānofotografē (piemēram, ar viedtālruni). Pēdas nospiedumam pievieno objektu (lineālu, zīmuli, šķiltavas vai kādu citu priekšmetu), kas ļauj spriest par pēdas izmēru.

 

Īpašu uzmanība jāpievērš tam, lai informācijā par fotogrāfiju (foto faila rekvizītos) fiksētos atrašanās vietas GPS koordinātes. Lai tas izdotos, pirms foto uzņemšanas, jāaktivizē ierīces GPS atrašanās vietas atzīmēšanas funkcija un nedaudz jānogaida(!), citādi GPS koordinātes var nefiksēties vai arī fiksēties ar lielu novirzi. Lai precīzāk noteiktu atrašanās vietu, vēlams aktivizēt arī mobilo datu pieeju. Šai ziņā ir ērti izmantot bezmaksas viedtālruņa aplikāciju “NoteCam”, kas parāda fiksētās GPS koordinātes uzņemtajā fotogrāfijā.

 

Fotogrāfijas, nemainot failu oriģinālos nosaukumus, nosūta uz e-pastu vilki@vmd.gov.lv vai lusi@vmd.gov.lv. Ja GPS koordinātes foto faila rekvizītos fiksēt tomēr neizdodas, tās var pievienot e-pastam arī citādā veidā.

 

Valsts meža dienests būs pateicīgs arī par vilku un lūšu novērojumiem no automātiskajām meža fotokamerām ar pievienotu novērojuma laiku un GPS koordinātēm.  Šī informācija netiks izmantota, lai noteiktu kameras atrašanās vietu, tā tiks izmantota TIKAI lielo plēsēju populāciju stāvokļa novērtēšanai.

 

Valsts meža dienests cer uz ieinteresētību informācijas fiksēšanā un vākšanā par lielajiem plēsējiem.

 

Lūša pēda sniegā

 

 

Selva Šulce, tālr. 67210366, Valsts meža dienesta Preses sekretāre

Informāciju sagatavoja: Ilgvars Zihmanis, tālr. 67212776, VMD Medību daļas speciālists

Sākotnēji publicēts 27.02.2020.

  • Publicēts:
    27.02.2020

Darba plāns

  • Uzticības tālrunis
  • KNAB
  • Mizgrauzis
  • ZM klientu apkalpošanas centrs
  • valsts ir internetā
  • Lauksaimniecības skaitīšana 2020