EK sola īstenot atbalsta pasākumus piena produktu privātai uzglabāšanai

Ceturtdien, 28. augustā, Eiropas Komisijas (EK) Lauksaimniecības tirgu ekspertu grupā paziņoja lēmumu īstenot atbalsta pasākumus piena un piena produktu tirgū, piešķirot atbalstu sviesta un vājpiena pulvera privātai uzglabāšanai. EK informēja arī par to, ka tiek vērtēta iespēja piešķirt atbalstu arī sieru privātai uzglabāšanai, ņemot vērā, ka tieši siers bija galvenais uz Krieviju eksportētais produkts ne tikai piena produktu grupā, bet arī kopumā. Plānots, ka privātās uzglabāšanas izmaksas ES segs trīs līdz septiņus mēnešus.

 

Par atbalstu sviesta un vājpiena pulvera privātai uzglabāšanai apstiprināšanu EK plāno lemt nākamajā nedēļā – 2. septembrī – īpaši šim nolūkam sasauktā EK Lauksaimniecības tirgu ekspertu grupas sanāksmē. Atbalsta apmēru pagaidām EK nav publiskojusi. Par to, vai atbalsts tiks piešķirts arī sieru uzglabāšanai, EK lems vēlāk.

 

Līdz šim Latvijas piena produktu ražotāji nav izmantojuši privātās uzglabāšanas atbalsta pasākumus sviestam un vājpiena pulverim, savukārt sieriem atbalsts tika izmantots nelielā daudzumā pirmajos dalības ES gados.

 

Jau ziņots, ka 15. augustā zemkopības ministrs Jānis Dūklavs nosūtīja vēstuli EK Lauksaimniecības komisāram Dačanam Čološam, kurā aicināja EK nekavējoties lemt par zaudējumu kompensēšanu ražotājiem un par vairāku pasākumu tūlītēju īstenošanu ar mērķi mazināt tirgus piedāvājuma spiedienu un tā izraisīto cenu lejupslīdi. Latvija EK prasa palielināt valsts intervencē iepērkamo produktu apjomu limitu, paaugstināt intervences iepirkuma cenas un samazināt nepieciešamo nodrošinājumu summas, kā arī privātās uzglabāšanas shēmā noteikt garākus uzglabāšanas periodus un atvieglotus nosacījumus avansa maksājuma saņemšanai.


________________________
Informāciju sagatavoja:
Dagnija Muceniece,
Preses un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja
tālrunis: 67027070, mob.: 26534104,
e-pasts: Dagnija.Muceniece@zm.gov.lv

 

  • Publicēts:
    28.08.2014