Latvijas prezidentūra ES neformālajā Padomē Latvijā rosinās apspriest bioloģisko lauksaimniecību

Rīgā pirmdien un otrdien, 1. un 2.jūnijā, notiks neformālā ES Lauksaimniecības ministru padome, kurā Latvijas prezidentūra rosinās diskusijas par esošo situāciju bioloģiskajā lauksaimniecībā un tās attīstību Eiropas Savienībā.

 

Latvijas prezidentūras neformālās sanāksmes temats ir “Bioloģiskās ražošanas ilgtspēja, izaugsme un patērētāju vajadzības pirms un pēc 2020.gada”. Prezidentūra ir sagatavojusi diskusiju materiālu par esošo situāciju bioloģiskajā lauksaimniecībā un tās attīstību Eiropas Savienībā. Dalībvalstis tiks lūgtas izvērtēt, kuri no līdzšinējiem politikas instrumentiem bijuši veiksmīgi bioloģiskās lauksaimniecības problēmu risināšanā un kādi instrumenti būtu piemērojami arī nākotnē. 

 

Latvijas zemkopības ministrs Jānis Dūklavs neformālajā ES Lauksaimniecības ministru sanāksmē Latvijā viesos uzņems Eiropas Parlamenta Lauksaimniecības un lauku attīstības komitejas vadītāju Česlavu Adamu Siekierski (Czesław Adam Siekierski), Eiropas Komisijas Lauksaimniecības un lauku attīstības komisāru Filu Hoganu (Phil Hogan), ES dalībvalstu lauksaimniecības ministrus un amatpersonas, kā arī ES nevalstisko organizāciju pārstāvjus.

 

Iespējams, ka diskusijas skars arī bioloģiskās regulas priekšlikumu. Nu jau trīs prezidentūru garumā Padome strādā pie šīs tehniski sarežģītās regulas, lai panāktu pietiekami skaidru Padomes nostāju un uzsāktu trialogus ar Eiropas Parlamentu. Jautājums visiem ir nozīmīgs, un ir sagaidāms, ka dalībvalstu lauksaimniecības ministri vēlēsies izteikties arī par to.

 

Neformālās Padomes laikā tās dalībnieki apmeklēs Valgundes pagasta bioloģisko saimniecību “Buku audzētava”. 

 

Fona informācija

Neformālajai Lauksaimniecības ministru padomei
2015.gada 1. un 2.jūnijā Rīgā

 

Latvijas prezidentūras ES Padomē laikā Rīgā, 2015.gada 1.-2.jūnijā notiks Lauksaimniecības un zivsaimniecības ministru neformālā tikšanās. Padomes diskusiju temats ir “Bioloģiskā ražošana: ilgtspēja, izaugsme un patērētāju vajadzības pirms un pēc 2020. gada”.

 

Desmit gadu laikā (līdz 2012.gadam) bioloģiski apsaimniekotā platība ES ir divkāršojusies, un pieaugums ir apmēram 500 000 hektāru gadā. Laikā no 2000. līdz 2012.gadam kopējā bioloģiski apsaimniekotā platība ir palielinājusies par apmēram 6,7% gadā, sasniedzot 10,1 miljonu hektāru jeb 5,7% no visas ES lauksaimniecības zemes. 

 

Latvijas prezidentūra ir sagatavojusi diskusiju dokumentu par Padomē apspriežamo tematu. Diskusiju dokuments ietver īsu aprakstu par esošo situāciju un bioloģiskās lauksaimniecības attīstību Eiropas Savienībā, kā arī ir iezīmētas iespējamās nākotnes problēmas, ar kurām sektoram būs jāsaskaras tuvākajos gados.

 

Piemēram, ES ir jāreaģē uz augošo bioloģiskās produkcijas pieprasījumu, nepakļaujot riskam patērētāju uzticību bioloģiskās lauksaimniecības principiem un bioloģisko produktu kvalitātei. Nepieciešams saskaņot tiesisko regulējumu, lai nodrošinātu vienlīdzīgus konkurences apstākļus un samazinātu krāpšanas risku. Ir jārosina diskusijas par esošajām problēmām starp bioloģiskajiem un konvencionālajiem lauksaimniekiem, lai nodrošinātu atbilstošu līdzāspastāvēšanu starp abām ražošanas sistēmām. Noteikti jāpievērš daudz lielāka uzmanība nodrošinājumam ar bioloģiski audzētu augu reproduktīvo materiālu un bioloģiski audzētiem dzīvnieku mazuļiem, jo patlaban ES nespēj sevi ar tiem apgādāt. 

 

Prezidentūra dalībvalstu lauksaimniecības ministriem piedāvā divus diskusijas jautājumus: 

  • veiksmīgākie esošie politikas instrumenti problēmu risināšanai,

  • nepieciešamie politikas instrumenti ES un starptautiskā līmenī, kas ļaus novērst vai risināt iespējamās nākotnes problēmas. 


Iespējas žurnālistiem:
31.maijā pulksten 15.30 – Padomes Prezidenta, Latvijas zemkopības ministra Jāņa Dūklava preses brīfings, Zemkopības ministrijā, Republikas laukumā 2, Rīgā

2.jūnijāmediju programma (angliski) 

 

Latvijas prezidentūras audiovizuālā datu bāze

 

Atgādinām, ka piedalīšanās Padomes sanāksmē iespējama, iepriekš akreditējoties prezidentūras mājaslapā, pasākumā uzrādot prezidentūras izsniegto akreditācijas karti 

 


Mediju kontaktiem: 
Kristīne Rīna, ministra biroja vadītāja
Zemkopības ministrija 
Mob. tālrunis: +371 26547332
Tālrunis: +371 67027665
E-pasts: kristine.rina@zm.gov.lv 
Mājas lapa: www.zm.gov.lv 

 

Rūta Rudzīte, sabiedrisko attiecību speciāliste
Zemkopības ministrija 
Tālrunis: +371 67027498
E-pasts: ruta.rudzite@zm.gov.lv 
Mājaslapa: www.zm.gov.lv 

  • Publicēts:
    27.05.2015