Apvienotās Karalistes izstāšanās no Eiropas Savienības


2019. gada 17. oktobrī Eiropas Savienības (ES) un Apvienotās Karalistes (AK) sarunvedēji panāca provizorisku vienošanos par tā sauktā Izstāšanās līguma saturu. 

 

2020. gada 1. februāra AK vairs nav ES dalībvalsts un nepiedalās ES lēmumu pieņemšanā, bet uz to attiecas ES tiesības un pienākumi. Līdz 2020. gada 31. decembrim paredzēts pārejas periods, kad tiks turpinātas sarunas par ES un AK turpmākajām attiecībām, tas ir Nākotnes līgumu, jeb pušu attiecībām sākot ar 2021. gada 1. janvāri.
Ja līdz pārejas prioda beigām pusēm neizdosies vienoties par Nākotnes līgumu, tad 2021. gada 1. janvārī iestāsies "bezlīguma scenārijs" un AK kļūs par trešo valsti jeb valsti ārpus ES. Bezlīguma gadījumā savstarpējās attiecības starp AK un ES notiks saskaņā ar Pasaules Tirdzniecības organizācijas noteikumiem, kur abas puses ir dalībnieces un sadarbība ar AK būs balstītas uz tādiem pašiem nosacījumiem kā ar ASV, Ķīnu vai Krieviju.

 

 

Plašāka informācija par AK izstāšanos no ES ir pieejama Ārlietu ministrijas oficiālajā tīmekļa vietnē https://www.mfa.gov.lv/arpolitika/eiropas-savieniba-arpolitika/brexit