Atbilstoši Latvijas un ES likumdošanai nekaitīga pārtika ir tāda pārtika, kas normālos vai paredzamos lietošanas apstākļos nenodara kaitējumu cilvēka veselībai, dzīvībai vai videi.
Pārtikas nekaitīgumu nosaka bioloģiskie, ķīmiskie vai fiziskie riska faktori. Mūsdienās veikalu plauktos ļoti reti ir atrodami tādi pārtikas produkti, kuru sastāvā nav kāda no pārtikas piedevām vai aromatizētāju. Lai gan minētās vielas tiek uzskatītas par drošām, dažas no tām tomēr var būt par alerģiskas reakcijas iemeslu. Piemēram, sulfīti, kas tiek izmantoti kā konservanti, var izraisīt alerģiju astmas slimniekiem, kuri ir jutīgi pret sulfītiem.
Arī mikrobioloģiskie aģenti, kas nonāk pārtikā no iekārtām, vides vai rodas pašā produktā, var ierosināt gan toksiskas, gan patogēnas reakcijas.
Piedevām daudzi augi paši satur indīgas vielas, kas dažādu apstākļu sagadīšanās dēļ cilvēkiem var radīt toksisku efektu. Piemēram, gaismā glabāti kartupeļi satur solanīnu, kas lielā daudzumā var izraisīt saindēšanos un pat nāvi. Ja mūsdienās kāds vēlētos apstiprināt kartupeļus kā jaunu pārtiku, tad paietu vairāki gadi, līdz viņš saņemtu atļauju, ja vispār saņemtu, kartupeļu izmantošanai pārtikā, ja ņem vērā lielo glikoalkoloīdu saturu tajos.
ĢM produktu iespējamais risks vienmēr tiek vērtēts salīdzinājumā ar to konvencionālajiem līdziniekiem. Galvenie izvērtējamie riska faktori cilvēku veselībai atbilstoši ES normatīviem ir:
- jaunu alergēnu vai toksisku vielu parādīšanās pārtikā;
- antibiotiku rezistences gēnu izplatīšanās cilvēka mikroflorā;
- nelabvēlīga iedarbība uz imūnās pretestības spējām.
Cilvēkiem, kam ir kāda augu produkta nepanesamība, var rasties nopietni veselības traucējumi, ja viņi netiks brīdināti par to, ka tomātos ir, piemēram, pupu gēnu kodēti proteīni vai kartupeļos darbojas riekstu gēni. Tiesa, cilvēkiem ar noslieci uz alerģiju šādi traucējumi var rasties, ja viņi lieto jebkuru pārtiku, ne tikai ģenētiski modificētu. Tāpēc ļoti svarīgi ir informēt patērētājus par to, ka konkrētais produkts satur proteīnu, kas var būt alergēns.
Lai gan pašreiz tirgū nav nopērkami ĢM dzīvnieku izcelsmes produkti, tomēr norit plaši zinātniski pētījumi pie ĢM dzīvnieku izveides. Potenciālā ĢM dzīvnieku izmantošanas bīstamība saistās ar šādiem faktoriem:
- jaunas vai pastiprinātas alerģiskas reakcijas, kā arī neparedzēti toksiski efekti, kas var rasties, ja cilvēku uzturā vai dzīvnieku barībā lieto ĢM dzīvnieku gaļu vai pienu. Jāpiebilst gan, ka bailes no ĢM dzīvnieku modificētās DNS tiešas iekļūšanas cilvēka organisma iekšējā vidē un integrēšanās cilvēka genomā jāuzskata par zinātniski nepamatotām. Potenciālu bīstamību varētu radīt nevis pati modificētā DNS, bet gan alergēni un toksiski savienojumi, kas var parādīties ĢM dzīvnieku gaļā vai pienā kā ģenētiskās modifikācijas neprognozējams blakusefekts;
- pastiprināta dzīvnieku agresivitāte, kas būtu sevišķi nevēlama darbā ar lieliem dzīvniekiem;
- cilvēkam bīstamu vīrusu pastiprināta uzkrāšanās un pārnēsāšana ĢM dzīvnieku organismā;
- transgēnu iespējamā noplūde dabiskajās ekosistēmās, jo ekoloģiskās sekas šādā situācijā ir pat grūti paredzēt.