Zirgu infekciozā anēmija (turpmāk - ZIA) ir nekontagioza vīrusu izraisīta infekcijas slimība, kas izraisa saslimšanu tikai zirgu dzimtas dzīvniekiem. ZIA ierosinātāja pārnese no slimajiem uz veselajiem notiek netieši ar asins sūcēju kukaiņu palīdzību vai, grūsniem dzīvniekiem, slimības ierosinātājs var tikt nodots arī auglim. Slimības izplatība lielos attālumos iespējama ja tiek pārvietoti inficētie dzīvnieki, to sperma, olšūnas vai embriji.
Ierosinātāja inkubācijas periods ir no vienas līdz trim nedēļām, bet atsevišķos gadījumos var ilgt līdz pat trijiem mēnešiem. Inficētie zirgu dzimtas dzīvnieki paliek infekciozi visu mūžu. Inficēšanās ar ZIA ierosinātāju parasti ir nemanāma, slimības gaita ir hroniska, dzīvnieks pakāpeniski novājē, viņam attīstās smaga anēmija un slimības beigu posmā dzīvnieks nobeidzas. Akūtas slimības pazīmes novēro ļoti reti. Virēmijas rezultātā iestājas dzīvnieka pēkšņa nāve bez anēmijas pazīmēm. Slimības ierosinātāja pārnešana akūtā gadījumā notiek ļoti intensīvi.
Prasības ZIA uzraudzībai un apkarošanai ir noteiktas Ministru kabineta 2012. gada 10. janvāra noteikumos Nr. 40 „Zirgu infekciozās anēmijas uzraudzības, kontroles un apkarošanas kārtība”.