Dzīvnieku izcelsmes blakusprodukti un atvasināti produkti, kuri nav paredzēti cilvēku patēriņam, ieskaitot dzīvnieku līķus (turpmāk tekstā – dzīvnieku izcelsmes blakusprodukti)
Dzīvnieku izcelsmes blakusprodukti galvenokārt rodas:
- dzīvnieku kautuvēs, kaujot dzīvniekus cilvēku patēriņam;
- uzņēmumos, kas ražo pārtiku cilvēku patēriņam, piemēram piena produktus;
- zemnieku saimniecībās (nobeigušies dzīvnieki un kūtsmēsli);
- veicot nobeigušos dzīvnieku likvidēšanas un dzīvnieku infekcijas slimību izskaušanas pasākumus.
Dzīvnieku izcelsmes blakusproduktus kā izejvielu izmanto dažādās nozarēs, piemēram, farmācijas, dzīvnieku barības ražošanas, augsnes mēslošanai un ielabošanai, ādas apstrādes nozarē, bet jaunās tehnoloģijas un standarti ļauj izmantot citās nozarēs, piemēram, enerģijas ieguvei, biodīzeļdegvielas un atjaunojamās degvielas ražošanai.
Visas sabiedrības interesēs ir dzīvnieku izcelsmes blakusproduktu ilgtspējīga un droša izmantošana dažādos veidos ar nosacījumu, ka tiek mazināti draudi cilvēku un dzīvnieku veselībai.
Lai novērstu risku cilvēku un dzīvnieku veselībai, Latvijas teritorijā tiek nodrošināta dzīvnieku izcelsmes blakusproduktu savākšanas, transportēšanas, identificēšanas, apstrādes, izmantošanas un likvidēšanas sistēma.
Šīs sistēmas ietvaros dzīvnieku īpašniekiem vai turētājiem, dzīvnieku kautuvēm, gaļas pārstrādes uzņēmumiem un citiem pārtikas apritē iesaistītajiem uzņēmumiem dzīvnieku izcelsmes blakusproduktu savākšanas, transportēšanas, apstrādes, izmantošanas vai likvidēšanas pakalpojumus ir tiesīgi sniegt Pārtikas un veterinārā dienestā (turpmāk – PVD) attiecīgajai darbībai un produktiem reģistrēti un atzīti blakusproduktu aprites uzņēmumi, kuru oficiālais saraksts ir pieejams ŠEIT
Lai iesaistītos dzīvnieku izcelsmes blakusproduktu apritē ir jāiesniedz pieteikums PVD. Pieteikuma veidlapas ir pieejamas ŠEIT, kā arī tās ir atrodamas Ministru kabineta 2012. gada 17. aprīļa Ministru kabineta noteikumu Nr.274 “Kārtība, kādā atzīst uzņēmumus un iekārtas un reģistrē personas, kas iesaistītas tādu dzīvnieku izcelsmes blakusproduktu un atvasinātu produktu apritē, kas nav paredzēti cilvēku patēriņam” PIELIKUMOS
Uzņēmējiem (operatoriem) ir galvenā atbildība par to, lai visas darbības ar dzīvnieku izcelsmes blakusproduktiem tiktu veiktas saskaņā ar prasībām, kas noteiktas straptautiskajos normatīvajos aktos un Latvijas normatīvajos aktos.