2023. gada 29. jūnijā Eiropas Savienībā stājās spēkā Eiropas Parlamenta un Padomes 2023. gada 31. maija regula (ES) 2023/1115, ar ko paredz noteikumus par to, kā Savienības tirgū darīt pieejamas un kā eksportēt no Savienības konkrētas ar atmežošanu un meža degradāciju saistītas pirmpreces un izstrādājumus, un ar ko atceļ Regulu (ES) Nr. 995/2010, - jeb tā saukta Atmežošanas regula jeb EUDR (saīsinājums no angļu valodas – European Union Deforestation Regulation).
Atmežošanas regulas būtība ir līdz minimumam samazināt tādu preču un produktu nonākšanu ES tirgū (gan ES ražotu, gan importētu) un eksportu no ES, kuri izraisa atmežošanu un mežu degradāciju visā pasaulē. Regulas mērķis ir nodrošināt, ka konkrētas preces un produkti ir izsekojami un ražoti/audzēti, neizraisot atmežošanu vai meža degradāciju ES vai trešajās valstīs. Konkrētās preces un produktus tirgū drīkstēs laist tikai pēc veiktas pienācīgas pārbaudes, kuru rezultātā būs iegūta pārliecība un pierādījumi, ka produkts ir “neatmežojošs”.
Produkts ir “neatmežojošs”, ja tā ražošana (liellopiem – audzēšana un arī barības ieguve) nav veikta zemē, kas tikusi atmežota pēc 2020. gada 31. decembra. Tirgus dalībniekiem (importētājiem, eksportētājiem, pārstrādātājiem, ražotājiem) un tirgotājiem būs jānodrošina, ka to produktu izcelsmi, ko tie pārdod, var izsekot līdz zemes nogabalam, kurā tās ražotas, vai liellopiem un liellopu gaļai – līdz novietnei, kurā tie turēti.
Atmežošanas regulas 1. pielikumā ir noteikts preču un produktu saraksts, uz kuriem regula attieksies, un Komisija to izstrādājusi, balstoties uz izvērtējumu par to, kādu preču un produktu patēriņš Eiropas Savienībā visvairāk veicina globālo atmežošanu un meža degradāciju. Šīs preces (un no tām iegūtie produkti) ir – liellopi, kakao, kafija, eļļas palmas, kaučuks, soja un koksne.
Atmežošanas regula neattieksies uz precēm un produktiem, kas ražoti pirms regulas ieviešanas (izņemot koksnes produktus uz kuriem attiecas EUTR (ES kokmateriālu regula) prasības, vai izstrādājumiem, kas pilnībā izgatavoti no materiāla, kas ir beidzis savu produkta dzīves ciklu un citādi būtu izmests kā atkritumi.
Izpildot Atmežošanas regulu, tirgus dalībniekiem un tirgotājiem par produktu, ko tie plānos laist tirgū, būs jāveic pienācīga pārbaude (angļu val.– due dilligence), kas sevī ietver informācijas, datu un dokumentu vākšanu, riska novērtēšanas pasākumus un riska mazināšanas pasākumus, kur tādi būs nepieciešami. Pienācīgas pārbaudes veikšanai uzņēmumiem jāizstrādā iekšējās procedūras.
Uzņēmumiem, iegādājoties Atmežošanas regulas 1. pielikumā minētās pirmpreces vai izstrādājumus no tām, ar mērķi tās pārdot (t.sk. importēt ES vai eksportēt no ES) vai apstrādāt vai izmantot cita attiecīgā izstrādājuma ražošanā (piemēram, kakao masa šokolādes konfekšu ražošanai), būs jāseko līdzi, vai par attiecīgo produktu ir iesniegts pietiekamas pārbaudes paziņojums jeb PPP (angļu valodā - Due Dilligence Statement, DDS). Šis paziņojums komersantam, kas pirmo reizi laiž tirgū attiecīgo produktu, ir jāiesniedz ES informācijas sistēmā, norādot produktā ietvertās pirmpreces izsekojamību līdz zemes gabalam (tā ir prasība savākt ģeogrāfiskās koordinātas zemes gabaliem, kuros prece ražota, vai ievākta). Ģeogrāfisko datu vākšana ir nepieciešama, lai pierādītu, ka produkta izcelsmes vietā nenotiek atmežošana vai meža degradācija. ES informācijas sistēma piešķirs references numuru, kas jānodod tālāk attiecīgā produkta piegādes ķēdē, nodrošinot iespēju jebkurā brīdī pārliecināties par attiecīgā produkta izcelsmi.
Arī saražotajai produkcijai, to laižot tirgū, arī eksportējot, no uzņēmumu puses būs sistēmā jāiegūst references numurs un jānorāda ģeogrāfiskie dati vai atsauce uz iepriekš izsniegtu references numuru.
Saskaņā ar šobrīd spēkā esošo regulējumu, Atmežošanas regulas piemērošana tiks uzsākta 2024. gada 30. decembrī vidējiem un lieliem uzņēmumiem, savukārt sīkiem (mikro) un maziem uzņēmumiem regula tiks piemērota vēl 6 mēnešus vēlāk - no 2025. gada 30. jūnija.
Šajā kontekstā Atmežošanas regula noteic, ka uzņēmunu kategorijas tiek vērtētas saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes 2013. gada 26. jūnija Direktīvas 2013/34/ES par noteiktu veidu uzņēmumu gada finanšu pārskatiem, konsolidētajiem finanšu pārskatiem un saistītiem ziņojumiem, ar ko groza Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2006/43/EK un atceļ Padomes Direktīvas 78/660/EEK un 83/349/EEK 3. pantā dotajām uzņēmumu kategoriju definīcijām.
Tomēr 2024. gada 2. oktobrī Eiropas Komisija nāca klajā ar priekšlikumu pārcelt regulas piemērošanu vēl par 12 mēnešiem, kas nozīmētu, ka vidējiem un lieliem uzņēmumiem tā tiktu piemērota no 2025. gada 30. decembra, bet sīkiem (mikro) un maziem uzņēmumiem – no 2026. gada 30. jūnija.