Zemkopības ministrijas eksperti sadarbībā ar projekta partneriem ir sagatavojuši starpziņojumu par priekšlikumiem nozaru stratēģiju un rīcības plānu uzlabošanai, lai samazinātu SEG emisijas no organiskajām augsnēm. Ar ziņojumu var iepazīties projekta mājaslapā. Ziņojums sastādīts projekta vajadzībām, tāpēc tas pieejams tikai angļu valodā.

Lai nodrošinātu projekta rezultātu pielietošanu ilgtermiņā, ir nepieciešams tos integrēt attiecīgajās politikās, stratēģijās un rīcības plānos. Projektu paredzēts īstenot līdz 2024. gada trešajam ceturksnim, tāpēc starpziņojumā ir apskatītas esošās politikas un stratēģijas attiecībā uz organisko augšņu apsaimniekošanu projekta partnervalstīs (Latvijā, Lietuvā, Igaunijā un Somijā), kā arī Vācijā.

Ziņojumā aplūkota vispārējā organisko augšņu situācija Eiropas Savienībā, iekļauts arī pārskats par Eiropas Savienības Kopējās lauksaimniecības politikas stratēģiskā plāna ieteikumiem projekta partnervalstīm, kas ietver organisko augšņu apsaimniekošanu. Tiek aprakstīti arī nacionālie politikas plānošanas dokumenti, kas saistīti ar organiskajām augsnēm LIFE OrgBalt projekta valstīs. Ziņojumā apskatīti dokumenti, kas izdoti līdz 2021. gada beigām.

Ziņojumā tika secināts, ka daži dokumenti vairumam valstu ir kopīgi un ir atsevišķi mērķi, uz kuriem koncentrējas lielākā daļu valstu. Piemēram:

  • siltumnīcefekta gāzu (turpmāk - SEG) emisiju samazinājums, lai sasniegtu klimatneitralitāti līdz 2050. gadam,
  • organisko augšņu aizsargāšana un to uzlabota apsaimniekošana, lai veicinātu oglekļa uzkrājumu veidošanos lauksaimniecībā un mežsaimniecībā,
  • ilgtermiņa zemes izmantošanas politikas veidošana, u.c.

Ir dažas galvenās darbības un pasākumi, kas bija kopīgi dažos apskatīto valstu politikas dokumentos:

  • izpētīt un ieviest risinājumus emisiju samazināšanai no organiskajām augsnēm,
  • izveidot kūdrāju izplatības karti lauksaimniecības zemēs,
  • atjaunot mitrājus aramzemēs, kas veidotas uz organiskajām augsnēm, aizliegt dabisko mitrāju izmantošanu.

Ziņojuma pēdējā sadaļa sastāv no Eiropas Savienības politikas dokumentu, kas iekļauj organiskās augsnes, pārskata. Tiek apskatīti esošie un plānotie dokumenti.

Papildinformācija

LIFE OrgBalt Projekta vispārējais mērķis ir klimata pārmaiņu samazināšana ZIZIMM sektorā, īstenojot inovatīvus SEG emisiju samazināšanas pasākumus auglīgās organiskajās augsnēs, aramzemēs, zālājos un meža zemēs.

Viens no lielākajiem izaicinājumiem ZIZIMM (Zemes izmantošana, zemes izmantošanas maiņa un mežsaimniecība) sektorā Baltijas un Ziemeļvalstīs ir objektīva organisko augšņu apsaimniekošanas radīto SEG emisiju un CO2 piesaistes uzskaite, kā arī SEG emisiju prognožu un klimata pārmaiņu samazināšanas pasākumu ietekmes modelēšana pie dažādiem zemes izmantošanas un klimata pārmaiņu scenārijiem Eiropas Savienības un globālā līmenī piemērojamu stratēģiju izstrādāšanai, lai samazinātu ietekmi uz klimata pārmaiņām.

  • Projekts sastāv no mērījumiem, kas veikti 16 demonstrācijas vietās, jo viens no galvenajiem projekta elementiem ir demonstrēt jaunas klimata pārdomātas pārvaldības pieejas klimata pārmaiņu mazināšanai. Lai gūtu labāku ieskatu par projektu, varat apskatīt 16 projekta demonstrācijas vietas!
  • Projekta laikā tika uzņemta īsfilma, lai sniegtu pārskatu par projekta mērķiem un sagaidāmajiem rezultātiem.
  • Vairāk informāciju par projektu varat meklēt projekta mājaslapā.

Papildus informācija par projektu, tā norisi un jaunumiem pieejama arī ZM mājaslapā.

Informāciju sagatavoja: