Veselīgs uzturs un atbalsts ģimenēm – tā izglītības iestādēs vērtē Zemkopības ministrijas (ZM) īstenoto programmu “Piens un augļi skolai” Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta “BIOR” veiktajā valsts un ES skolu apgādes programmas ar augļiem, dārzeņiem un pienu izvērtējumā. Lielākā daļa izglītības iestāžu programmu novērtē ar augstāko vērtējumu. Arī audzēkņu vecāki pozitīvi vērtē programmas darbību un vēlas tās turpināšanu. Savukārt paši bērni aptaujā atzīst, ka viņiem visiecienītākais auglis joprojām ir ābols, un tikai kā nākamie tiek minēti zemenes, mellenes, banāni u.c.
Saskaņā ar izvērtējuma rezultātiem un secinājumiem programmas “Piens un augļi skolai”, kas tiek īstenota jau daudzu gadu garumā, lielākie ieguvumi ir iespēja izglītības iestāžu audzēkņiem mācību gada laikā ikdienā saņemt vērtīgas papildus uzturvielas, vitamīnus un minerālvielas, dažādot ēdienkarti, kā arī veicina pieradumu uzturā lietot veselīgus produktus. Izglītības iestāžu vērtējumā programma ir būtisks atbalsts ģimenēm, kas reizēm arī mēdz aizstāt brokastis vai kādu citu maltīti, tādējādi nodrošinot bērniem un jauniešiem būtiskās uzturvielas un nepieciešamo enerģiju.
Pavisam programmā “Piens un augļi skolai” līdz 2022. gadam izdalīts vairāk nekā 42,6 tūkstoši tonnu piena un tā produktu (kopš 2004. gada) un vairāk nekā 9,8 tūkstoši tonnu augļu un dārzeņu (kopš 2010. gada), un programmā izmaksātais atbalsts sasniedz 43,88 miljonus eiro (valsts un ES finansējums). Savukārt 2021./2022. mācību gadā programmā iesaistījās 1304 izglītības iestādes, no kurām augļus un dārzeņus izdalīja 1234 iestādes, bet pienu – 1181 iestādes. Šajās izglītības iestādēs 2021./2022. mācību gadā bezmaksas augļus un dārzeņus – 968 tonnas – saņēma 255 360 audzēkņu (92% no mērķauditorijas), bet pienu – 2069 tonnas – saņēma 246 733 audzēkņu (88% no mērķauditorijas). Programmā ik gadu arī tiek īstenoti dažādi papildu izglītojošie pasākumi (piemēram, konkursi) ar mērķi veicināt bērnu zināšanas par veselīgu uzturu, iepazīstināt ar produktu pamatgaršu, izglītot par lauksaimniecisko ražošanu, pārtikas izšķērdēšanas mazināšanu u.tml. Kā arī, programmā tiek īstenoti dažādi informējoši un publicitātes pasākumi programmas un tās mērķu atpazīstamības veicināšanai.
Lai, ievērtējot pieaugušās ražošanas izmaksas, arī 2022./2023. mācību gadā nodrošinātu bezmaksas piena piegādi Latvijas izglītības iestādēm, valdība š.g. 24. janvārī apstiprināja ZM rosinātos grozījumus noteikumos par valsts un ES atbalsta piešķiršanas kārtību programmai “Piens un augļi skolai”, palielinot atbalsta likmes piena izdalei.
Kopš stāšanās amatā zemkopības ministrs Didzis Šmits kā vienu no Zemkopības ministrijas un valdības prioritārajiem uzdevumiem ir izvirzījis bezmaksas ēdināšanas programmas “Bērnības garša nākotnei” izglītības iestādēs izstrādi un ieviešanu. Kā norāda D.Šmits: “Programma sniegtu iespēju bērniem ikdienā bērnudārzā un skolā saņemt veselīgu ēdienu un jau no mazotnes radinātu veselīgi ēst. Turklāt jaunā sistēma jāveido tā, lai skolēnu ēdienkartē pēc iespējas vairāk būtu bioloģiska, vietēji ražota pārtika. Tas būtu ne vien vērtīgs atbalsts vietējiem ražotājiem, bet arī investīcija sabiedrības veselībā kopumā.” Lai šo mērķi sasniegtu, ZM 2023. gadā ir sākusi darbu pie nepieciešamajiem priekšdarbiem, lai 2024. gadā sāktu vismaz trīs pilotprojektus, kuros tiktu ieviestas izmaiņas skolu ēdināšanas sistēmā.