Tiesiskais regulējums:

Ministru kabineta 2015.gada 14.jūlija noteikumi Nr.401 „Valsts un Eiropas Savienības atbalsta piešķiršanas kārtība pasākumam „Dabas katastrofās un katastrofālos notikumos cietušā lauksaimniecības ražošanas potenciāla atjaunošana un piemērotu profilaktisko pasākumu ieviešana””

Pieejamais publiskais finansējums:

5 milj. EUR

Pirmā projektu iesniegšanas kārta:

03.09.2015.- 01.12.2015.

Publiskais finansējums pirmajai kārtai:

2 500 000 EUR

Uz atbalstu pirmajā kārtā var pretendēt tikai cūkkopības nozares primārās lauksaimniecības produkcijas ražotāji tirgum, jo Pārtikas un veterinārais dienests ir oficiāli atzinis dzīvnieku sevišķi bīstamās infekcijas slimības – Āfrikas cūku mēra (epizootija) uzliesmojumu Latvijas teritorijā.

Atbalsta veids:

Atbalsts ieguldījumiem lauksaimnieciskās ražošanas profilaktisko pasākumu ieviešanai un lauksaimnieciskās ražošanas potenciāla atjaunošanai.

  1. Apakšpasākums "Atbalsts profilaktiskajiem pasākumiem, lai mazinātu epizootiju iespējamās sekas"

Atbalsta mērķis ir sniegt atbalstu dzīvnieku sevišķi bīstamo infekcijas slimību (epizootiju) riska mazināšanai, paredzot preventīvo pasākumu ieviešanu teritorijās, kurās jau ir konstatēta saslimšana, kā arī profilaktisko pasākumu ieviešanu ārpus epizootijas teritorijā esošām saimniecībām, lai mazinātu riskus epizootijas straujai izplatībai citās teritorijās.

Pretendents

  • fiziska persona
  • juridiska persona
  • lauksaimnieku grupa (vismaz divu saimniecību apvienība, ja tās atrodas ne vairāk kā 10 kilometru rādiusā viena no otras un kopīgi īsteno biodrošības pasākumu ieviešanas plānu)
  • kura nodarbojas ar primārās lauksaimniecības produkcijas ražošanu tirgum un vismaz gadu realizē produkciju tirgū (uz projekta iesnieguma brīdi);
  • ir sagatavojusi biodrošības pasākumu ieviešanas plānu, lai nodrošinātu normatīvajos aktos par biodrošības pasākumu kopumu dzīvnieku turēšanas vietās noteikto prasību izpildi un saskaņojusi to ar Pārtikas un veterināro dienestu.

Attiecināmās izmaksas

  • Žogu, dezinfekcijas barjeru iegādes izmaksas, žogu, un dezinfekcijas barjeru uzstādīšanas vai ierīkošanas izmaksas, kā arī dezinfekcijas paklāju, pulverizatoru, dezinfekcijas aprīkojuma, aizsargapģērba (izņemot vienreizlietojamo apģērbu), dzīvnieku līķu uzglabāšanai un sanitārās caurlaides ierīkošanai paredzēto slēgto konteineru iegādi.
  • Attiecināmajās izmaksās neiekļauj ar būvniecības darbiem saistītās izmaksas, izņemot žogu un dezinfekcijas barjeru uzstādīšanas vai ierīkošanas izmaksas. Attiecināmās izmaksas nosaka atbilstoši tirgus cenai, nepārsniedzot 10 procentus no vidējās tirgus cenas.
  1. Apakšpasākums  "Atbalsts ieguldījumiem no epizootijas cietušo lauku saimniecību ražošanas potenciāla atjaunošanā"
  • Atbalsta mērķis ir sniegt atbalstu dzīvnieku sevišķi bīstamo infekcijas slimību (epizootiju) radīto zaudējumu seku novēršanai, nodrošinot lauksaimnieciskās ražošanas potenciāla atjaunošanu, t.sk., pieļaujot analogu ražošanu.

Pretendents

  • iziska persona
  • uridiska persona
    • kura nodarbojas ar primārās lauksaimniecības produkcijas ražošanu tirgum un vismaz gadu realizē produkciju tirgū (uz projekta iesnieguma brīdi).

Atbalsta saņemšanas nosacījumi

  • Pārtikas un veterinārais dienests ir atzinis, ka ir bijusi epizootija
  • epizootija saimniecībā ir bijusi par iemeslu lauksaimniecības potenciāla iznīcināšanai vismaz 30 procentu apmērā.
    • Lauksaimniecības ražošanas potenciāla zudumu aprēķina, pamatojoties uz Pārtikas un veterinārais dienesta noformētu aktu par iznīcinātu lauksaimniecības ražošanas potenciālu epizootijas dēļ.

Attiecināmās izmaksas

  • dzīvnieku iegādes izmaksas, kas ir līdzvērtīgas zaudējumiem;
  • alternatīvu sugu dzīvnieku iegādes izmaksas, ja ir pierādāma iegādājamās sugas un aizstājamās sugas dzīvnieku ražošanas potenciāla līdzvērtība;
  • vispārējās izmaksas, kas saistītas ar konsultantu atalgojumu, maksu par konsultācijām priekšizpētei, lai nodrošinātu normatīvajos aktos par biodrošības pasākumu kopumu dzīvnieku turēšanas vietās noteikto prasību izpildi un sagatavotu biodrošības plānu, kā arī par konsultanta pakalpojumiem, lai aprēķinātu iznīcināto lauksaimniecības potenciālu un lauksaimniecības ražošanas potenciāla atjaunošanai vai pārstrukturēšanai nepieciešamās izmaksas un atbalsta apjomu. Vispārējās izmaksas nedrīkst pārsniegt piecus procentus no kopējām attiecināmajām izmaksām.

Projektu īstenošanas termiņš viens gads no lēmuma par projekta iesnieguma apstiprināšanas spēkā stāšanās dienas.

Sīkāk skatīties:

Svarīgi!

Zemkopības ministrija ir sagatavojusi grozījumus Ministru kabineta 2015.gada 14.jūlija noteikumos Nr.401 un atbalsta pretendentiem jāņem vērā, ka pasākuma ietvaros priekšapmaksa nebūs paredzēta. Atbalstu izmaksās, pamatojoties uz faktiskajām attiecināmajām izmaksām atbilstoši apstiprinātajam projekta iesniegumam.