Ar mērķi uzlabot ekonomisko un sociālo situāciju laukos, veidojot labvēlīgu vidi dzīvošanai, uzņēmējdarbībai un teritorijas attīstībai, ministru kabinets otrdien, 10. oktobrī, apstiprinājis Zemkopības ministrijas sagatavoto kārtību par valsts un Eiropas Savienības (ES) atbalsta piešķiršanu no Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) uzņēmējdarbības un sabiedriskā labuma projektiem (kas ir iekļauti sabiedrības virzītu vietējās attīstības (SVVA) rīcības grupu izstrādātajās vietējās attīstības stratēģijās) un sadarbības projektu sagatavošanai.
Pasākumā jeb intervencē “Darbību īstenošana saskaņā ar sabiedrības virzītas vietējās attīstības stratēģiju, tostarp sadarbības aktivitātes un to sagatavošana”” plānots īstenot divas aktivitātes:
- vietējās ekonomikas stiprināšanas iniciatīvas, kas vērstas uz uzņēmējdarbības radīšanu un attīstību,
- kopienu spēcinošas un vietas attīstību sekmējošas iniciatīvas, kas vērstas uz teritorijas sakārtošanu un sabiedrisko aktivitāšu dažādošanu.
Atbalstam varēs pieteikties fiziskas un juridiskas personas, tostarp pašvaldības, biedrības, nodibinājumi un reliģiskas organizācijas, lai īstenotu projektus, atbilstošus vietējās attīstības stratēģijai un pasākumā noteiktajam mērķim un atbalstāmajām darbībām, tādējādi uzlabojot ekonomisko un sociālo situāciju laukos. Projektu pieņemšanu organizē vietējās rīcības grupas savā darbības teritorijā pēc vietējās attīstības stratēģijas apstiprināšanas. Publiskā atbalsta intensitāte pasākumā ir no 40 līdz 100% no projekta attiecināmajām izmaksām atbilstoši vietējās attīstības stratēģijā noteiktajiem kritērijiem.
Pasākumā kopējais pieejamais finansējums šajā plānošanas periodā ir 58,5 milj. eiro, no kura 65% jeb 49,7 milj. eiro ir ES līdzfinansējums un 35% jeb 8,7 milj. eiro – valsts budžeta līdzfinansējums.
Noteikumi reglamentē nosacījumus atbalsta pretendentiem, pieteikšanās kārtību, iesniedzamos dokumentus, attiecināmās un neattiecināmās izmaksas u.c.
Apstiprinātie noteikumi ir vieni no noteikumu kopuma, kas paredz ieviest atbalstu vietējo teritoriju attīstībai, izmantojot SVVA jeb LEADER pieeju. SVVA/LEADER pieeja un tās ietvaros sniegtais atbalsts ir svarīgs nosacījums lauku teritoriju attīstībai, īpaši attālākās lauku teritorijās. SVVA/LEADER stratēģiju veidošana un projektu īstenošana veicina līdzsvarotu teritoriālo attīstību, paaugstina dzīves vides kvalitāti, tādējādi mazinot iedzīvotāju aizplūšanu no lauku teritorijām.
Noteikumi “Valsts un Eiropas Savienības atbalsta piešķiršanas kārtība Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai intervencē “Darbību īstenošana saskaņā ar sabiedrības virzītas vietējās attīstības stratēģiju, tostarp sadarbības aktivitātes un to sagatavošana”” stāsies spēkā nākamajā dienā pēc publikācijas oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”.