Norvēģijas finanšu instrumenta projekts “Ilgtspējīgas augsnes resursu pārvaldības uzlabošana lauksaimniecībā” (E2SOILAGRI) tuvojas noslēgumam. Lai pastāstītu par augsnes izpētes rezultātiem un iegūto priekšstatu par situāciju Latvijas lauksaimniecības zemē pašlaik, 2024. gada 19. janvārī pulksten 10.00 notiks tiešsaistes konference “Dzīva planēta sākas dzīvā augsnē”.
Konferencē augsnes izpētes projekta īstenotāji dalīsies svarīgākajos projekta secinājumos un atklās, kas licis pie šādiem secinājumiem nonākt. Tāpat tiks sniegta informācija par Latvijas augsnes jauno klasificēšanas sistēmu, ko ir svarīgi pārzināt ikvienam Latvijas augsnes apsaimniekotājam. Konferences dalībniekiem izstāstīs, ko par augsnes veselību liecina agroķīmiskajā izpētē iegūtie dati un kāda nozīme ir slāpekļa un oglekļa monitoringam. Būs arī ieskats “paralēlos” ar augsni saistītos projektos, kas aptver desmitiem Eiropas valstu, ieskaitot Latviju, un kuru mērķis ir izskaidrot sabiedrībai, cik neaizvietojama nozīme ikviena cilvēka dzīvē ir augsnes veselībai, kā arī izstrādāt zinātnes atziņām balstītus ieteikumus augsnes ilgtspējīgai izmantošanai Eiropas un reģionālā līmenī. Piedalīties konferencē laipni aicināts ikviens interesents!
Dalībai videokonferencē lūdzam reģistrēties, aizpildot veidlapu saitē https://forms.gle/Y4g33yzY3X3ipLtn6 .
Detalizētākai informācijai, lūdzu, sazinieties ar videokonferences organizētājiem – E2SOILAGRI projekta vadītāju Lauri Leitānu, tālrunis 27087484, e-pasts Lauris.Leitans@gmail.com.
Kas paveikts projektā
Nevienam nav noslēpums, ka augsnes ir lauksaimniecības pamats un tā nodrošina 95 procentus no pasaulē saražotās pārtikas Tikai, pārzinot apstrādājamo augsni, tās sastāvu, ir iespējams iegūt visaugstāko atdevi no zemes, vienlaikus nodrošinot tai ilgtermiņas veselīgumu. Tāpat nevienam nav noslēpums, ka iepriekšējās vērienīgās Latvijas lauksaimniecības augsnes izpētes dati, ko ieguva pirms 40-60 gadiem, jau ir pamatīgi novecojuši. Tādēļ, iegūstot Norvēģijas valsts finasiālu atbalstu, ilgi gaidīto lausaimniecības augsnes izpēti varēja īstenot. Projekta norises trīs gadu laikā ir
- izstrādāta jauna augsnes klasifikācija un kartēšanas metodika – kā pamats nākotnes augsnes kartēšanai,
- pārskatīti vēsturiskie augsnes dati un tie pilnveidoti,
- izveidota kūdraugsnes izplatības karte visai Latvijai,
- iekārtots augsnes oglekļa monitoringa tīkls no 200 punktiem,
- izveidoti koeficienti organiskās augsnes siltumnīcas efekta gāzu (SEG) emisijas raksturošanai.
Visus augsnes izpētes projekta rezultātus vieno kopēja iezīme – tie uzlabo mūsu izpratni par Latvijas lauksaimniecības augsni un augsni kā tādu.
Sadarbības partneri Norvēģijas Grantu klimata un vides 2014.-2021. gada perioda programmas “Klimata pārmaiņu mazināšana, pielāgošanās tām un vide” iepriekš noteiktajā projektā “Ilgtspējīgas augsnes resursu pārvaldības uzlabošana lauksaimniecībā” realizēšanā ir Zemkopības ministrija, Norvēģijas Bioekonomikas pētījumu institūts, Latvijas Universitāte, Latvijas Valsts mežzinātnes institūts “Silava” un Valsts augu aizsardzības dienests.
Projekta plānotais budžets ir 1,83 miljoni eiro, ko veido Norvēģijas piešķirtais 1,56 miljonu eiro grantu finansējums un 0,27 miljonu eiro nacionālais līdzfinansējums.
Strādājam kopā zaļai Eiropai!