Otrdien, 12. novembrī, Eiropas Komisija (EK) apstiprinājusi Zemkopības ministrijas (ZM) izstrādātos otros grozījumu Latvijas Kopējās lauksaimniecības politikas stratēģiskajā plānā (KLP SP) 2023.-2027. gadam. Galvenās izmaiņas skar tiešo maksājumu un lauku attīstības intervenču piemērošanu, vienkāršojot nosacījumus un izvairoties no pārliekas prasību detalizācijas.
KLP SP ir pārskatīti vairāki laba lauksaimniecības un vides stāvokļa (LLVS) standartu nosacījumi, precizējot tos mitrāju un kūdrāju aizsardzībai, buferjoslu izveidei gar ūdensobjektiem un augu maiņai. Vienkāršoti nosacījumi vairāku ekoshēmu atbalsta saņemšanai, lai mazinātu administratīvo slogu lauksaimniekiem, izvairoties no pārliekas KLP SP prasību detalizācijas. Ir iestrādāti nosacījumi par sociālo nosacījumu sistēmu, kas saistītas ar darba un nodarbinātības apstākļiem vai darba devēja pienākumiem. Izmaiņas tiešo maksājumu pasākumos (intervencēs) būs piemērojamas no 2025. gada.
Tāpat KLP SP ir precizēti nosacījumi vairākās lauku attīstības pasākumos. Plašāku informāciju par EK apstiprinātajiem grozījumie lasiet ZM tīmekļvietnē.
KLP SP īstenošanai 2023-2027. gadam ir paredzēti 2,5 miljardi EUR, kur lielākā finansējuma daļa jeb 1,714 miljardi EUR paredzēti tiešo maksājumu veidā. Lauku attīstības pasākumiem ir paredzēts 0,791 miljards EUR, un Tirgus kopējās organizācijas atbalsta pasākumiem – 10,1 milj. EUR.
KLP stratēģiskā plāna grozījumus sagatavoja ZM eksperti sadarbībā ar nozares pārstāvjiem, 2024. gada pirmajā ceturksnī organizējot vairākas KLP ekspertu darba grupas. Sanāksmēs eksperti kopīgi ar lauksaimnieku un vides nevalstiskajām organizācijām pārrunāja un vienojās par nepieciešamajiem grozījumiem. KLP SP grozījumi 2024. gada 14. maijā tika saskaņoti arī ar KLP stratēģiskā plāna 2023.-2027. gadam Uzraudzības komiteju.
Latvijas KLP SP ir vidēja termiņa politikas plānošanas dokuments, kas nosaka atbalsta prioritātes un atbalsta instrumentus lauksaimniecībai un arī lauku attīstībai. Pēc pirmā KLP atbalsta īstenošanas gada tika secināts, ka ir nepieciešamas izmaiņas vairākos atbalsta pasākumos, lai samazinātu nosacījumu detalizētības pakāpi KLP SP un radīto administratīvo slogu lauksaimniekiem, kā arī, lai palielinātu lauksaimnieku interesi pieteikties plašākam atbalsta klāstam.