Valdība otrdien, 17. decembrī, apstiprinājusi grozījumus Ministru kabineta noteikumos par kārtību, kādā aprēķina un veic maksājumus par Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) valsts uzraudzības un kontroles darbībām, un maksas pakalpojumiem, lai nodrošinātu maksas par PVD veiktajām valsts uzraudzības un kontroles darbībām atbilstību to faktiskajām izmaksām, kā arī nodrošinātu sniegto maksas pakalpojumu veterināro zāļu apritē nosaukumu (aprakstu) atbilstību Eiropas Savienības regulējumam*.
PVD ir nepietiekams finansējums, lai veiktu normatīvajos aktos noteiktās funkcijas un uzdevumus un nodrošinātu konkurētspējīgu atalgojumu inspektoriem. Maksa par inspektora (eksperta) darba stundu (pamata darbalaikā 17,60 eiro) ir spēkā kopš 2018. gada 18. maija. Šajā laikā ir ievērojami palielinājušies PVD izdevumi par elektrību, apkuri, degvielu u.c. resursiem. Ar esošajiem ieņēmumiem nav iespējams sniegt nepieciešamos pakalpojumus.
Samaksa atbilstoši PVD inspektora (eksperta) darba stundas izmaksām (26,30 eiro) noteikta par uzraudzības un kontroles darbībām, piemēram, veterinārā sertifikāta sagatavošanu un izsniegšanu dzīvniekiem (izņemot liellopiem), dzīvnieku un augu izcelsmes dzīvnieku barībai, novērtēšanu pirms uzņēmumu atzīšanas un reģistrācijas, uzņēmuma vai dokumentu pārbaudi dažādu apliecinājumu saņemšanai vai ierobežojumu atcelšanai, produktu sertificēšanu pārtikas kvalitātes shēmā u.c.
Savukārt par veterināro sertifikātu sagatavošanu un izsniegšanu liellopiem turpmāk maksu aprēķinās par katru dzīvnieku, ne par inspektora darba stundu, jo liellopiem nepieciešama individuāla izvērtēšana. Katram liellopam, ko izved no valsts, ir jāsalīdzina pases dati, jāpārbauda, vai tam veikti obligātie izmeklējumi u.c. Tāpat jānovērtē katra dzīvnieka atbilstība pārvadājumam ar transportu – veselības stāvoklis, grūsnības ilgums, vecums – un jāveic individuāla klīniskā apskate. Izsniedzot veterināro sertifikātu liellopu eksportam, PVD saskaņā ar Dzīvnieku veselības tiesību aktā** noteikto uzņemas pilnu atbildību un liellopu saņēmējvalstij garantē to, ka ir pārliecinājies par dzīvnieku identitāti, veselības stāvokli un piemērotību pārvadājumam.
Atbilstoši inspektoru darba faktiskajām izmaksām, ir palielināta maksa par veterinārā sertifikāta sagatavošanu un izsniegšanu pamata darbalaikā dzīvnieku izcelsmes produktu, reproduktīvo produktu, dzīvnieku izcelsmes blakusproduktu un cilvēku patēriņam neparedzētu atvasinātu produktu sūtījumam. Attiecīgi grozīta arī maksa par darbu ārpus darbalaika darbdienās un brīvdienās, kā arī nakts stundās, lai varētu nodrošināt darba samaksu atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajam.
Par veterinārā sertifikāta sagatavošanu un izsniegšanu liellopiem, tostarp dzīvnieku pārbaudi, pamata darbalaikā noteikta maksa 5,30 eiro par katru dzīvnieku. Tomēr, lai lauksaimniekiem, kas audzē liellopus eksportam, maksa par sertifikātu saņemšanu tiktu palielināta pakāpeniski, noteikts, ka laikposmā no 2025. gada 1. janvāra līdz 31. decembrim noteikumu noteiktajai maksai piemēros 50% atlaidi.
Zemkopības ministrija kopā ar PVD un lauksaimnieku organizācijām pārskatīs PVD cenrādi par veterināro sertifikātu izsniegšanu dzīvniekiem (liellopiem, aitām, kazām, cūkām, putniem) atbilstoši faktiskajām izmaksām līdz 2025. gada 31. decembrim.
Pakalpojumiem, kuriem noteikta konkrēta maksa, tā tiek aprēķināta atbilstoši laikam, kas nepieciešams pakalpojuma sniegšanai un faktiskajām izmaksām.
Noteikumu 2. pielikumā noteiktajiem PVD pakalpojumiem, kas saistīti ar PVD darbību veterinārās uzraudzības apritē iesaistīto dokumentu veidlapu izplatīšanā, ir noteiktas veidlapu izgatavošanas faktiskajām izmaksām atbilstošas cenas.
Noteikumu 3. pielikumā noteikta samazināta maksa par prasībām neatbilstoša vai līdz visu kontroles rezultātu saņemšanai aizturēta sūtījuma uzglabāšanu robežkontroles punkta telpās, ja nav nepieciešams ievērot noteiktu temperatūras režīmu.
Noteikumu 4. pielikumā, kurā noteiktas PVD pakalpojumu cenas veterināro zāļu apritē precizēti pakalpojumu nosaukumi (apraksti), lai nodrošinātu to atbilstību regulējumā*** noteiktajam, kā arī noteikta maksa par jauniem pakalpojumiem, kuri PVD jānodrošina atbilstoši normatīvos aktos noteiktajam (piemēram, labas izplatīšanas prakses atbilstības pārbaudi veterināro zāļu lieltirgotavā un aktīvo vielu izplatīšanas uzņēmumā, aktīvo vielu ražotāja, importētāja vai izplatītāja izvērtēšana u.c.). Vairākiem pakalpojumiem maksa paaugstināta, lai segtu to faktiskās izmaksas.
Noteikumi “Grozījumi Ministru kabineta 2019. gada 17. decembra noteikumos Nr. 681 “Noteikumi par kārtību, kādā aprēķina un veic maksājumus par Pārtikas un veterinārā dienesta valsts uzraudzības un kontroles darbībām, un maksas pakalpojumiem”” stāsies spēkā nākamajā dienā pēc to publikācijas oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”.
* Eiropas Parlamenta un Padomes 2018. gada 11. decembra Regula (ES) 2019/6 par veterinārajām zālēm un ar ko atceļ Direktīvu 2001/82/EK
** Eiropas Parlamenta un Padomes 2016. gada 9. marta Regulas (ES) 2016/429 par pārnēsājamām dzīvnieku slimībām un ar ko groza un atceļ konkrētus aktus dzīvnieku veselības jomā (Dzīvnieku veselības tiesību akts) 149. pants
*** Regula 2019/6 un Farmācijas likuma 2023. gada 5. oktobra grozījumi