Mājas (istabas) dzīvnieks ir suns, kaķis, jūras cūciņa, dekoratīvās zivis, papagailis vai cits dzīvnieks, ko cilvēks tur savam priekam.

Mājas (istabas) dzīvnieka atsavināšana nozīmē dzīvnieka pārdošanu, pirkšanu, atdošanu, dāvināšanu, iegūšanu vai jebkuru citu darbību, ar kuru tiek gūta vai negūta peļņa un pēc kuras mainās dzīvnieka īpašnieks.

Ja esat dzīvnieka īpašnieks, kas pavairo un atsavina dzīvnieka mazuļus, aicinām rūpīgi izvērtēt nākamā potenciālā dzīvnieka īpašnieka spēju nodrošināt dzīvniekam labturības un aizsardzības prasības visu tā mūžu un būt vislabākajam sava mīluļa saimniekam.

Lēmumu iegādāties savā īpašumā dzīvnieku nedrīkst pieņemt tikai uz emociju pamata, bet ir arī rūpīgi jāapsver apstākļi, ar kuriem būs jāsaskaras, pie sevis turot dzīvnieku visu tā dzīvi, – savas finanšu un atbalsta iespējas, laika resursus, zināšanas un ierastā dzīvesveida maiņu.

Mājas (istabas) dzīvnieku var atsavināt:

  • ja tam nenovēro klīniskās saslimšanas pazīmes, kā, piemēram, ādas slimību, caureju, izdalījumus no acīm, deguna u. c. veselības traucējumus.

Mājas (istabas) dzīvnieku ar hroniskām slimībām, kroplībām vai patoloģiju atļauts atsavināt, ja nākamais dzīvnieka īpašnieks ir rakstveidā informēts par mājas (istabas) dzīvnieka veselības stāvokli un ir saņēmis praktizējoša veterinārārsta izsniegtu izziņu par mājas (istabas) dzīvnieka veselības stāvokli un ārstēšanu, ja tāda nepieciešama;

  •  ja tam nav ektoparazītu – blusu, spalvgraužu u. c.;
  • ne vēlāk kā grūsnības pirmajā pusē, ja mājas (istabas) dzīvnieks ir grūsns.

Atsavināšanas vecums

  • Suni un mājas (istabas) sesku drīkst atsavināt ne agrāk kā astoņu nedēļu vecumā.

Savukārt, ja dzīvnieks vēl nav sasniedzis astoņu nedēļu vecumu:

a) to drīkst atsavināt tikai kopā ar māti;

b) patversmes īpašnieks var nodot atsavināšanai suni, kas patversmē nonācis bez mātes, ja suns ir apzīmēts un reģistrēts mājas (istabas) dzīvnieku reģistra datubāzē. Šādam kucēnam līdzi tiek doti praktizējoša veterinārārsta rakstveida norādījumi par suņa barošanu un aprūpi.

  • Kaķi drīkst atsavināt ne agrāk kā 12 nedēļu vecumā.

Ja dzīvnieks vēl nav sasniedzis 12 nedēļu vecumu:

a) to drīkst atsavināt tikai kopā ar māti;

b) patversmes īpašnieks var nodot atsavināšanai kaķi, kas patversmē nonācis bez mātes, ja kaķis ir apzīmēts un reģistrēts mājas (istabas) dzīvnieku reģistra datubāzē. Šādam kaķēnam līdzi tiek doti praktizējoša veterinārārsta rakstveida norādījumi par kaķa barošanu un aprūpi.

  •  Citus mājas (istabas) dzīvniekus drīkst atsavināt tādā vecumā, kad tie spēj patstāvīgi bez mātes uzņemt barību, kā arī urinēt un defecēt.

Atsavināšanai nepieciešamie dokumenti

Lai atsavinātu dzīvnieku, mājas (istabas) dzīvnieka īpašnieks tā nākamajam īpašniekam sniedz rakstveida informāciju par dzīvnieka vecumu, sugu un šķirni, izcelsmes valsti, veselības stāvokli, apzīmēšanu un reģistrāciju, uzvedības un turēšanas īpatnībām. Iepriekšminētā informācija var būt norādīta kādā no dokumentiem, ko nodod nākamajam īpašniekam, atsavinot dzīvnieku.

  • suni, kaķi un mājas (istabas) sesku atsavina ar mājas (istabas) dzīvnieka pasi vai vakcinācijas apliecību;
  • ar veterināro (veselības) sertifikātu, ja mājas (istabas) dzīvnieks Latvijā ir ievests no citas Eiropas Savienības dalībvalsts;
  • ar veterinārā (veselības) sertifikāta kopiju vai kopējo veterināro ievešanas dokumentu, ja mājas (istabas) dzīvnieks Latvijā ir ievests no valsts, kas nav Eiropas Savienības dalībvalsts;
  • ar praktizējoša veterinārārsta izsniegtu izziņu par mājas (istabas) dzīvnieka veselības stāvokli, ja mājas (istabas) dzīvnieku nodod tirdzniecībā specializētā tirdzniecības vietā;
  • tīršķirnes dzīvnieku atsavina ar ciltsrakstiem vai citiem dokumentiem, kas apliecina dzīvnieka šķirni;
  • dokumentu, kas apliecina mājas (istabas) dzīvnieka atsavināšanas faktu un kas turpmāk kalpos par vienīgo īpašumtiesības apliecinošo dokumentu.

Nākamajam dzīvnieka īpašniekam, kas iegādājas mājas (istabas) dzīvnieku, ir svarīgi noformēt dokumentu, kas apliecina dzīvnieka atsavināšanas faktu. Dokumenta veids katrā situācijā var tikt izvēlēts individuāli – tas var būt pirkšanas un pārdošanas līgums, adopcijas līgums, kvīts, čeks vai cits darījumu apliecinošs dokuments.

Normatīvie akti, kuros noteiktas mājas (istabas) dzīvnieka atsavināšanas prasības:

● Eiropas Konvencija par mājas (istabas) dzīvnieku aizsardzību

Dzīvnieku aizsardzības likums

Ministru kabineta 2024. gada 28. maija noteikumi Nr. 315 “Mājas (istabas) dzīvnieka atsavināšanas noteikumi”