Padomes 2022. gada 27. oktobra Regula (ES) 2022/2090, ar ko 2023. gadam nosaka konkrētu zivju krājumu un zivju krājumu grupu zvejas iespējas, kuras piemērojamas Baltijas jūrā, un attiecībā uz konkrētām citos ūdeņos piemērojamām zvejas iespējām groza Regulu (ES) 2022/109 (turpmāk – ES regula 2022/2090) paredz vairākām zivju sugām saglabāšanas pasākumus, kuri rada nepieciešamību Latvijai noteikt zvejas regulācijas papildu pasākumus, lai nodrošinātu attiecīgo prasību izpildi.
Tostarp ES regula 2022/2090 nosaka:
- mencas specializētās zvejas liegumu visā Baltijas jūrā, kā arī mencas atpūtas zvejas pilnīgu aizliegumu daļā no Baltijas jūras. Latvijai 2023. gadam noteiktā mencu piezvejas kvota– 51 tonna jūras austrumu daļā un 18 t jūras rietumu daļā);
- Latvijai 2023. gadam reņģu nozvejas kvotu Baltijas jūras centrālajā daļā 1964 t apmērā;
- lašu specializētās zvejas aizliegumu Baltijas jūras dienvidu un austrumu rajonos un aizliegumu zvejas veikšanai ar āķu jedām jūras ūdeņos, kas ir tālāk nekā četru jūras jūdžu attālumā no bāzes līnijām. Tāpat paredz lašu ieguves ierobežojumu pašpatēriņa zvejā, makšķerēšanā un zemūdens medībās, ļaujot paturēt lomā tikai vienu iepriekš jūras ūdeņos no audzētavām ielaistu lasi ar nogrieztu taukspuru. Latvijai lašu piezvejas kvota 2023. gadam ir noteikta 8411 gab.
Lai nodrošinātu to, ka Latvijai iedalītā mencu piezvejas kvota – 51 tonna jūras austrumu daļā un 18 t jūras rietumu daļā netiek pārsniegta un Latvijai tādēļ nav jāaptur visa zveja, kā arī, lai novērstu iespējamo piekrastes zvejas slēgšanu gadījumā, ja iedalītais nelielais reņģu nozvejas apjoms piekrastē (79 t) tiktu izmantots vēl pirms gada beigām, Zemkopības ministrija (turpmāk - ministrija) sadarbībā ar zvejniecības nozares pārstāvjiem izstrādāja vairākus zvejas regulēšanas papildu pasākumus, kas zvejniekiem jāievēro 2023. gadā, lai viņiem būtu iespēja turpināt citu zivju zveju, kurām nav noteikti šādi radikāli ierobežojumi. Tāpat ņemot vērā lašu specializētās zvejas aizliegumu Baltijas jūrā, nepieciešams ieviest papildu regulāciju arī taimiņu zvejā, kurā nav iespējams izvairīties no lašu piezvejas, kā arī noteikt lomā paturamo lašu ierobežojumu (viens lasis ar nogrieztu taukspuru) pašpatēriņa zvejā, makšķerēšanā un zemūdens medībās. Saistībā ar mencu ieguvi atpūtas nolūkos ES regula 2022/2090 nosaka, ka atsevišķos Baltijas jūras piekrastes rajonos (Latvijas gadījumā – Dienvidkurzemes novada daļas uz dienvidiem no Liepājas valstspilsētas un Liepājas valstspilsētas piekraste) 2023. gadā ir pilnībā aizliegta mencu ieguve atpūtas nolūkos (pašpatēriņa zveja, makšķerēšana, zemūdens medības) un šīs prasības ievērošana 2023.gadā ir jāietver atbilstošā nacionālā regulējumā.
Ministrija, ievērojot ES regulā 2022/2090 noteiktās prasības, konsultējoties ar zvejnieku pārstāvjiem, kā arī ņemot vērā Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta “BIOR” rekomendācijas par iespējamiem zvejas papildu regulācijas pasākumiem, sagatavoja atbilstošus priekšlikumus zvejas papildus regulācijai un kontrolei 2023.gadā (līdzīgus kā 2022.gadā). Šie priekšlikumi tika izskatīti un atbalstīti Zivsaimniecības konsultatīvajā padomē (lēmuma 08.12.2022. elektroniskā saskaņošana). Pēc konsultāciju procesa pabeigšanas un pasākumu saskaņošanas ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju, Zemkopības ministrija atbilstoši Zvejniecības likuma 16.panta pirmajai daļai pieņēma lēmumu “Par komerciālās un atpūtas zvejas papildu regulējumu Baltijas jūrā 2023. gadā” (turpmāk – lēmums), kas 2022. gada 19.decembrī publicēts oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”.