Valdība apstiprinājusi Zemkopības ministrijas (ZM) sagatavotos grozījumus prasībās ūdens, augsnes un gaisa aizsardzībai no lauksaimnieciskās darbības izraisīta piesārņojuma, iekļaujot noteikumos jaunu lauksaimniecības dzīvnieku grupu “jaunputni”.
Pašreiz noteikumos ir iekļauti tikai broileri un dējējvistas, jo 2014. gadā, kad noteikumi tika pieņemti, Latvijas putnkopības uzņēmumi iepirka vaislas materiālu, jo tas neprasīja lielus finanšu līdzekļus, līdz ar to jaunputnu iekļaušana normatīvajā regulējuma nebija aktuāla. Tagad putnu fermās arvien vairāk tiek ieviesti pilna vai daļēji pilna ražošanas cikla pamatprincipi un jaunputni tiek audzēti uz vietas, tādējādi samazinot gan ražošanas izmaksas par vaislas materiāla iegādi, gan arī mājputnu saslimšanas risku, kas saistīts ar to ievešanu no citām dalībvalstīm.
Līdz ar to normatīvajā regulējumā ir nepieciešams iekļaut arī jaunputnus, lai varētu veikt jaunputnu saražoto kūtsmēslu iestrādei nepieciešamās lauksaimniecībā izmantojamās zemes platības aprēķinus, vai varētu aprēķināt minimālo attālumu no tuvākās esošās dzīvojamās ēkas vai publiskās būves*, plānojot jaunu lauksaimniecības dzīvnieku turēšanai paredzētu būvi, kurā plānots audzēt jaunputnus.
Ar grozījumiem noteikumos dzīvnieku grupai “jaunputni” ir noteikti nepieciešamie rādītāji to saražoto kūtsmēslu apjomam, ķīmiskajam sastāvam un dzīvnieku vienību koeficientam, pielīdzinot tos attiecīgajiem broileru rādītājiem.
Noteikumi “Grozījumi Ministru kabineta 2014. gada 23. decembra noteikumos Nr. 834 “Prasības ūdens, augsnes un gaisa aizsardzībai no lauksaimnieciskās darbības izraisīta piesārņojuma”” stāsies spēkā pēc to publikācijas oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”.
* Atbilstoši Ministru kabineta 2013. gada 30. aprīļa noteikumu Nr. 240 “Vispārīgie teritorijas plānošanas, izmantošanas un apbūves noteikumi” 140. punktā noteiktajam