Informācija plašsaziņas līdzekļiem
Ūdens pudeles un glāze

Valdība apstiprinājusi Zemkopības ministrijas (ZM) sagatavotos grozījumus noteikumos par dabīgo minerālūdeni un avota ūdeni, papildinot un nosakot jaunas vērtības atsevišķiem avota ūdens ķīmiskajiem parametriem, tādējādi nacionālajā normatīvajā regulējumā pārņemot direktīvas prasības.

Kaut arī turpmāk saglabāsies līdzšinējās prasības pārtikā lietojamam avota ūdens ķīmiskajiem parametriem, to saraksts ir papildināts ar jauniem rādītājiem: bisfenolu A, hlorātu, hlorītu, halogēnetiķskābi (HAA5), mikrocistīnu-LR, PFAS kopā, PFAS summu un urānu.

Atsevišķiem ķīmiskajiem parametriem ir noteiktas jaunas pieļaujamās vērtības:

  • tās samazinātas - hromam no 50 µg/l uz 25 µg/l un svinam no 10 µg/l uz 5 µg/l;
  • savukārt paaugstinātas – antimonam no 5 µg/l uz 10 µg/l, boram no 1,0 mg/l uz 1,5 mg/l un selēnam no 10µg/l uz 20µg/l.

Tāpat arī ir noteikts pārejas periods jaunajiem ķīmiskajiem parametriem un tiem ķīmiskajiem parametriem, kuriem ir samazinātas pieļaujamās vērtības:

  • bisfenolam A, hlorātam, hlorītam, halogēnetiķskābei (HAA5), mikrocistīnam-LR, PFAS kopā, PFAS summai, urānam - pieļaujamās normas piemēro no 2026. gada 12. janvāra,
  • hromam, svinam - pieļaujamās normas piemēro no 2036. gada 12. janvāra.

Lai vienkāršotu nosacījumu uztveri un pielietojamību pārtikas uzņēmumos, ar noteikumu grozījumiem ir precizēta norma par fluorīdu satura maksimāli pieļaujamo līmeni avota ūdenī.

Noteikumi “Grozījumi Ministru kabineta 2015. gada 15. decembra noteikumos Nr. 736 “Noteikumi par dabīgo minerālūdeni un avota ūdeni”” stāsies spēkā pēc to publikācijas oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”.

 

Rūta Rudzīte

Sabiedrisko attiecību speciāliste
Ruta.Rudzite [at] zm.gov.lv