Ministru kabinets (MK) otrdien, 11. februārī, apstiprinājis Zemkopības ministrijas (ZM) precizēto kārtību mēslošanas līdzekļu un substrātu apritei, papildinot nosacījumus mēslošanas līdzekļu identifikācijai, kvalitātes atbilstībai un tirdzniecībai. Turpmāk, lai reģistrētu jaunus mēslošanas līdzekļus vai substrātus, būs vajadzīgi dokumenti arī latviešu valodā. Tas palīdzēs cilvēkiem saņemt precīzu un viegli saprotamu informāciju.
Ir noteiktas minimālās kvalitātes prasības augu augšanas veicinātājiem, bet dažām organisko mēslošanas līdzekļu grupām – jaunas kvalitātes prasības. Ja mēslošanas līdzeklī ir 28% vai vairāk slāpekļa, tas uzskatāms par amonija nitrāta mēslojumu ar augstu slāpekļa saturu.
Izdalīta atsevišķi kaļķošanas materiālu grupa “koksne pelni”, bet mēslošanas līdzekļus izmantošanai bioloģiskajā lauksaimniecībā varēs pārdot arī neiepakotus.
Ja uzņēmēji ir reģistrējuši augu augšanas veicinātāju, kas neatbilst jaunajām kvalitātes prasībām, tad līdz 2025. gada 31. decembrim jāveic izmaiņas, lai līdzeklis atbilstu jaunajām kvalitātes prasībām. Savukārt, ja uzņēmēji ir reģistrējuši organisko mēslošanas līdzekli, kas vairs neatbilst jaunajām kvalitātes prasībām, tad līdz 2028. gada 31. decembrim tie jāpārreģistrē par augu augšanas veicinātājiem.
Paziņoto mēslošanas līdzekli un substrātu turpmāk varēs izslēgt no saraksta, ja mēslošanas līdzekļu vai substrātu ražotājs, ievedējs vai iepakotājs divus gadus pēc kārtas nebūs iesniedzis pārskatu par savu darbību ar šiem līdzekļiem.
Turpmāk testēšanas pārskats būs derīgs 12 mēnešus no mēslošanas līdzekļa vai substrāta parauga iesniegšanas dienas testēšanai. Ja ir vairāki pārskati, vērā ņem jaunāko.
Noteikumi “Grozījumi Ministru kabineta 2015. gada 1. septembra noteikumos Nr. 506 “Mēslošanas līdzekļu un substrātu identifikācijas, kvalitātes atbilstības novērtēšanas un tirdzniecības noteikumi”” stāsies spēkā nākamajā dienā pēc to publikācijas oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”.