Suns patversmē

Valdība otrdien, 25. jūnijā, apstiprinājusi Zemkopības ministrijas sagatavotos jaunos noteikumus par dzīvnieku patversmēm un dzīvnieku viesnīcām, lai uzlabotu mājas (istabas) dzīvnieku labturību un aizsardzību dzīvnieku patversmēs un dzīvnieku viesnīcās,  paredzot no 1.jūlija lielāku lomu to darbībā praktizējošajiem veterinārārstiem.

Ņemot vērā to, ka patversmēs nonāk dzīvnieki ar nezināmu izcelsmi un nezināmu veselības stāvokli, patversmei, uzņemot tajā dzīvnieku, tiek nostiprināta prasība par veterinārmedicīnisku aprūpi. Tāpat dzīvnieku patversmes praktizējošam veterinārārstam, kuram ir nozīmīga loma patversmes darbībā, ir jānodrošina ne tikai dzīvnieku veterinārmedicīniskā aprūpe, bet arī mājas (istabas) dzīvnieku apzīmēšana, reģistrēšana datubāzē un vakcinēšana pret trakumsērgu, kā arī pienākumi dzīvnieka atsavināšanai, nosaka noteikumi. Papildus šo noteikumu prasībām, dzīvnieku patversmēs ir jāievēro arī dzīvnieku veselību, labturību un aizsardzību regulējošie normatīvie akti.

Dzīvnieku patversmes mērķis ir nodrošināt pēc iespējas īsākā laikā patversmē uzņemtā dzīvnieka atdošanu esošajam dzīvnieka īpašniekam vai atsavināt to jaunam īpašniekam. Noteikumu projekts papildina līdzšinējās prasības par obligātu suņa apzīmēšanu un reģistrāciju datubāzē, bet arī prasību par kaķa obligātu apzīmēšanu un reģistrāciju mājas (istabas) dzīvnieku datubāzē. Atsavinot dzīvnieku jaunam īpašniekam, mājas (istabas) dzīvniekam ir jābūt apzīmētam ar mikroshēmu, vakcinētam pret trakumsērgu un reģistrētam datubāzē, kā arī tam ir izsniegta mājas (istabas) dzīvnieka pase. Gadījumā, ja, atsavinot dzīvnieku, tam jānodrošina veterinārmedicīniskā aprūpe, tad dzīvnieku patversmes praktizējošajam veterinārārstam ir jāizsniedz izziņa par dzīvnieka veselības stāvokli un par nepieciešamo ārstēšanu. Tiek ieviests arī nosacījums, ka dzīvnieku patversme drīkst turēt un atsavināt suni, kaķi vai mājas (istabas) sesku tikai tad, ja dzīvnieks ir sterilizēts un šis fakts ir reģistrēts datubāzē.

Jaunie noteikumi arī nosaka dzīvnieku patversmju un dzīvnieku viesnīcu reģistrācijas vai apstiprināšanas, darbības apturēšanas, kā arī reģistrācijas un apstiprināšanas anulēšanas kārtību un prasības telpām, aprīkojumam, inventāram un personālam. Tāpat arī nosaka prasības par informācijas iesniegšanu Pārtikas un veterinārajam dienestam pirms patversmes vai viesnīcas darbības uzsākšanas un reģistrēšanas, kā arī vispārīgās prasības par patversmes vai viesnīcas ierīkošanai un nosacījumus dzīvnieku turēšanai patversmē.

Zemkopības ministrija atgādina, ka arī mājas (istabas) dzīvnieka īpašniekam ir pienākums rūpēties par dzīvnieka labturību un veselību, apzīmēšanu, vakcinēšanu pret trakumsērgu un reģistrēšanu mājas (istabas) dzīvnieku datubāzē. Dzīvnieka ievietošana dzīvnieku patversmē nereti ir saistīta ar dzīvnieka īpašnieka nevērīgu attieksmi pret saviem pienākumiem vai ar ārkārtas situācijām, kad dzīvnieka īpašnieks vairs nespēj sniegt dzīvniekam aprūpi. Tādēļ jau pirms dzīvnieka paņemšanas ir ļoti svarīgi izvērtēt un gūt pilnīgu pārliecību par iespējām nodrošināt pilnvērtīgu aprūpi dzīvniekam.

Noteikumi Noteikumi par dzīvnieku patversmēm un dzīvnieku viesnīcām” stāsies spēkā 2024. gada 1. jūlijā un tiks publicēti oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”. Vienlaikus spēku zaudēs Ministru kabineta 2006. gada 16. maija noteikumi Nr. 407 “Noteikumi par dzīvnieku labturības prasībām dzīvnieku patversmēs un dzīvnieku viesnīcās, kārtību, kādā dzīvnieku nodod dzīvnieku patversmē vai dzīvnieku viesnīcā, kā arī dzīvnieku patversmju un dzīvnieku viesnīcu reģistrācijas kārtību”.

Foto: pixabay.com

Rūta Rudzīte

Sabiedrisko attiecību speciāliste
Ruta.Rudzite [at] zm.gov.lv