Septembrī ir sākta Reiņa poldera sūkņu stacijas, kas ir stratēģiski svarīgs projekts Latvijai, modernizācija un pārbūve. Valsts SIA “Zemkopības ministrijas nekustamie īpašumi” (ZMNĪ) ir parakstījusi divus līgumus, nosakot, ka SIA “Vidzemes būvnieks” veiks būvdarbus un SIA “Sanat” nodrošinās Reiņa poldera sūkņu stacijas pārbūves būvuzraudzību. Augusta beigās ir veikta atzīme būvatļaujā, kas apliecina būvdarbu nosacījumu izpildi un sniedz atļauju sākt būvdarbus, kuri jāpabeidz līdz 2025. gada 28. novembrim.
Visos pārbūves un modernizēšanas darbos Reiņa poldera sūkņu stacijā kopsummā plānots ieguldīt 1 673 188,83 eiro no Eiropas Atveseļošanas fonda un Latvijas valsts budžeta. Projekta līdzekļu izlietojumu kā maksājumu aģentūra administrēs Lauku atbalsta dienests (LAD). Sūkņu stacijas atjaunošana Reiņa polderī, kas atrodas Dienvidkurzemes novada Nīcas pagastā, ir viens no visā plūdu risku mazināšanās pasākumā* paredzētajiem darbiem.
Reiņa poldera sūkņu stacijas pārbūve jāveic, lai nodrošinātu ūdens novadīšanas spējas, uzlabojot ūdens novadīšanas infrastruktūru, un mazinātu plūdu ietekmi uz apkārtni, tajā skaitā cilvēka apdzīvoto teritoriju. Pēc darbu beigšanas mazināsies plūdu risku draudi, jo tiks izmantoti efektīvāki sūkņi. Sūkņu stacijas pārbūve arī nodrošinās poldera teritorijas zemes izmantošanu atbilstoši pašvaldības teritorijas plānojumam un vidi saudzējošus pasākumus.
Reiņa poldera platība ir 412 ha, poldera baseina platība 763 hektāru. Situācijā, ja apstātos sūkņu stacijas darbība, applūstošā platība var sasniegt pat 476 ha (pie caurplūduma ar 1% pārsniegšanas varbūtību). Sūkņu stacija Reiņa polderī ekspluatācijā pieņemta 1978. gadā un, ilgstoši ekspluatējot, tā ir morāli un fiziski novecojusi.
ZMNĪ ir valsts meliorācijas sistēmu un valsts nozīmes meliorācijas sistēmu būvniecības, uzturēšanas un ekspluatācijas būvju nodrošinātāja. ZMNĪ, realizējot valstij piederošu hidrotehnisko būvju atjaunošanu un pārbūvi, novērš vai samazina plūdu riskus, lauku apvidos pasargājot no plūdiem iedzīvotājus un viņiem piederošās būves, saimniecības un tehniku, kā arī lauksaimniecības un meža zemes, autoceļus u.c. dzīvei un ekonomiskajai aktivitāti nozīmīgus infrastruktūras u.tml. objektus.
Paredzēts, ka no Atveseļošanas fonda finansētos pretplūdu pasākumus ZMNĪ veiks kopumā 21 valsts meliorācijas sistēmu objektā – astoņās sūkņu stacijās, 12 aizsargdambjos un vienā kanālā. Kopējā visam pasākumam atvēlētā summa ir 32,9 miljoni eiro no Atveseļošanas fonda naudas un kā līdzmaksājums 6,9 miljoni eiro no Latvijas valsts budžeta.
* Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna 1. komponentes “Klimata pārmaiņas un vides ilgtspēja” 1.3. reformu un investīciju virziena “Pielāgošanās klimata pārmaiņām” 1.3.1.2.i. investīcijas “Plūdu risku mazināšanas infrastruktūrā t.sk. polderu sūkņu staciju pārbūve, aizsargdambju atjaunošana, potamālo upju regulēto posmu atjaunošana”.