Zemkopības ministrija vēršas pie visiem mājas (istabas) dzīvnieku īpašniekiem, lai atgādinātu, ka viņu pienākums ir ne vien rūpēties par sava dzīvnieka veselību un labturību, bet arī raudzīties, lai suns, kaķis vai mājas (istabas) sesks ir apzīmēts ar mikroshēmu, reģistrēts mājas (istabas) dzīvnieku reģistra datubāzē (turpmāk – datubāze) un tam ir mājas (istabas) dzīvnieka pase.
Suņa obligāta apzīmēšana un reģistrācija valstī ir noteikta jau no 2017. gada 1. janvāra, bet kaķa vai mājas (istabas) seska obligāta apzīmēšana ar mikroshēmu un reģistrēšana datubāzē – no 2024. gada 1. jūlija.
1. Līdz kuram vecumam ir obligāti jāapzīmē un jāreģistrē suns?
Suns ir obligāti jāapzīmē ar mikroshēmu un jāreģistrē datubāzē, kā arī tam ir jābūt izsniegtai mājas (istabas) dzīvnieka pasei līdz četru mēnešu vecumam.
Ja suns līdz četru mēnešu vecumam tiek atsavināts – pirkts, pārdots, atdots, dāvināts, iegūts vai ar to īstenota jebkura cita darbība, gūstot vai negūstot peļņu, – un līdz ar to mainās dzīvnieka īpašnieks, suns ir jāapzīmē ar mikroshēmu, jāreģistrē datubāzē un mājas (istabas) dzīvnieka pase uz esošā īpašnieka vārda ir jāizsniedz pirms tā atsavināšanas. Tikai pēc tam datubāzē tiek atjaunota informācija – dzīvnieks reģistrēts uz jaunā īpašnieka vai turētāja vārda.
2. Kad ir jāapzīmē un jāreģistrē kaķis un mājas (istabas) sesks?
Kaķis un mājas (istabas) sesks ir obligāti jāapzīmē ar mikroshēmu un jāreģistrē datubāzē, kā arī tam ir jābūt izsniegtai mājas (istabas) dzīvnieka pasei:
- pirms tā pavairošanas,
- pirms tā atsavināšanas,
- pirms tā nodošanas dzīvnieku viesnīcā,
- pirms tā dalības izstādē vai citā publiskā pasākumā,
- pirms kaķi laiž brīvi uzturēties ārpus sava īpašnieka vai turētāja lietošanā esošās teritorijas,
- pirms kaķis un mājas (istabas) sesks tiek izvests uz citu valsti,
- ja kaķis un mājas (istabas) sesks ir ievietots dzīvnieku patversmē.
Kaķis un mājas (istabas) sesks nav jāapzīmē ar mikroshēmu un jāreģistrē datubāzē, ja tas netiek pavairots, atsavināts, brīvi laists ārpus tā īpašnieka vai turētāja lietošanā esošās teritorijas, netiek nodots dzīvnieku viesnīcā un nepiedalās izstādē vai citā publiskā pasākumā.
3. Kurš apzīmē mājas (istabas) dzīvnieku ar mikroshēmu un to pirmreizēji reģistrē datubāzē?
Mājas (istabas) dzīvnieku apzīmē ar mikroshēmu, tam izsniedz mājas (istabas) dzīvnieka pasi un to reģistrē datubāzē tikai praktizējošs veterinārārsts.
4. Kurās situācijās un kā ir jāaktualizē informācija datubāzē par reģistrētu mājas (istabas) dzīvnieku?
Mājas (istabas) dzīvnieka īpašniekam informācija datubāzē ir jāatjauno 72 stundu laikā pēc tam, kad mainās reģistrētā mājas (istabas) dzīvnieka turēšanas vieta vai tā īpašnieks vai turētājs, dzīvnieks ir nomiris, pazudis vai atrasts, t. i., jebkurš notikums ar dzīvnieku. Mājas (istabas) dzīvnieka īpašniekam jāizdara izmaiņas datubāzē arī tad, ja mainās viņa paša tālruņa numurs vai e-pasta adrese.
Izmaiņas reģistrētajā informācijā par dzīvnieku datubāzē var izdarīt gan praktizējošs veterinārārsts, gan dzīvnieka īpašnieks, izmantojot valsts pārvaldes pakalpojumu portālu www.latvija.lv vai Lauksaimniecības datu centra tīmekļvietnē pieejamo e-pakalpojumu vai ierodoties pašvaldībā vai valsts un pašvaldības vienotajā klientu apkalpošanas centrā, vai Lauksaimniecības datu centra klientu apkalpošanas centrā. Datus par mājas (istabas) dzīvnieka vakcināciju pret trakumsērgu, sterilizāciju (sievišķo un vīrišķo dzīvnieku), jaunas mājas (istabas) dzīvnieka pases izsniegšanu un dzīvnieka eitanāziju datubāzē reģistrē tikai praktizējošs veterinārārsts.
Tā kā no 2025. gada 1. janvāra Lauksaimniecības datu centra funkcijas pārņems Lauku atbalsta dienests, personai, kas vēlēsies klātienē reģistrēt notikumu ar dzīvnieku, pēc 2025. gada 1. janvāra būs jāierodas Lauku atbalsta dienesta klientu apkalpošanas centrā.
5. Cik ir jāmaksā par suņa, kaķa un mājas (istabas) seska apzīmēšanu ar mikroshēmu un reģistrāciju datubāzē?
Mājas (istabas) dzīvnieka īpašniekam ir jāsamaksā praktizējošam veterinārārstam par
- suņa, kaķa vai mājas (istabas) seska apzīmēšanu ar mikroshēmu un mājas (istabas) dzīvnieka pases izsniegšanu, un cenu nosaka katrs veterinārā pakalpojuma sniedzējs atbilstoši savam pakalpojumu izcenojuma cenrādim;
- mājas (istabas) dzīvnieka reģistrāciju datubāzē saskaņā ar normatīvajiem aktiem par Lauksaimniecības datu centra publisko maksas pakalpojumu cenrādi;
- viņa sniegto pakalpojumu mājas (istabas) dzīvnieka reģistrācijai – 5,50 eiro.
6. Kurš ir atbildīgs par mājas (istabas) dzīvnieka apzīmēšanu ar mikroshēmu un reģistrāciju datubāzē?
Veterinārmedicīnas likuma 59. panta 17. punktā noteikts, ka mājas (istabas) dzīvnieka īpašniekam vai turētājam ir pienākums nodrošināt, lai suns līdz četru mēnešu vecumam ir apzīmēts ar mikroshēmu, lai tam ir mājas (istabas) dzīvnieka pase un tas ir reģistrēts mājas (istabas) dzīvnieku reģistra datubāzē. Ja suns līdz četru mēnešu vecumam tiek atsavināts, iepriekšminētais pienākums izpildāms līdz atsavināšanas brīdim uz atsavinātāja vārda.
Veterinārmedicīnas likuma 59. panta 19. punktā noteikts, ka mājas (istabas) dzīvnieka īpašniekam vai turētājam ir pienākums nodrošināt, lai kaķis un mājas (istabas) sesks ir apzīmēts ar mikroshēmu, lai tam ir mājas (istabas) dzīvnieka pase un tas ir reģistrēts mājas (istabas) dzīvnieku reģistra datubāzē. Izņēmums attiecas uz situācijām, kad kaķu un mājas (istabas) sesku apzīmēšana ar mikroshēmu un reģistrācija nav obligāta.
Kaķis un mājas (istabas) sesks nav jāapzīmē un jāreģistrē, ja tas netiek pavairots, atsavināts, netiek brīvi laists ārpus īpašnieka vai turētāja lietošanā esošās teritorijas, netiek nodots dzīvnieku viesnīcā un nepiedalās izstādē vai citā publiskā pasākumā.
7. Kas jāņem vērā praktizējošam veterinārārstam, apzīmējot mājas (istabas) dzīvnieku ar mikroshēmu un reģistrējot to datubāzē?
Tā kā mājas (istabas) dzīvnieku datubāzē pirmo reizi reģistrē tikai praktizējošs veterinārārsts, visiem praktizējošiem veterinārārstiem, kas sniedz mājas (istabas) dzīvnieku apzīmēšanas un reģistrācijas pakalpojumu, ir jāslēdz līgums ar Lauksaimniecības datu centru par mājas (istabas) dzīvnieka reģistrāciju datubāzē un par maksas iekasēšanu no mājas (istabas) dzīvnieka īpašnieka vai viņa pilnvarotās personas par mājas (istabas) dzīvnieka reģistrāciju datubāzē un norēķiniem ar Lauksaimniecības datu centru.
Lauksamniecības datu centrs savā tīmekļvietnē ievieto un uztur to veterinārmedicīniskās prakses iestāžu sarakstu, ar kurām ir noslēgts līgums par mājas (istabas) dzīvnieku apzīmēšanu un reģistrāciju datubāzē.
Atgādinām, ka no 2025. gada 1. janvāra Lauksaimniecības datu centra funkcijas pārņems Lauku atbalsta dienests.
8. Kāda atbildība ir paredzēta mājas (istabas) dzīvnieka īpašniekam vai turētājam, ja viņš nav apzīmējis suni, kaķi un mājas (istabas) sesku ar mikroshēmu, nav reģistrējis to datubāzē un nav saņēmis mājas (istabas) dzīvnieka pasi?
Normatīvajos aktos par mājas (istabas) dzīvnieku reģistrācijas kārtību noteikto suņa, kaķa un mājas (istabas) seska apzīmēšanas un reģistrācijas prasību izpildi uzrauga un kontrolē katra pašvaldība savā administratīvajā teritorijā, bet Pārtikas un veterinārais dienests – valsts veterinārās uzraudzības objektos, kā arī situācijās, kad ir aizdomas vai sūdzības par normatīvo aktu pārkāpumiem. Ja kontrolējošā iestāde konstatē, ka suns, kaķis un mājas (istabas) sesks nav apzīmēts ar mikroshēmu, nav reģistrēts datubāzē vai tam nav mājas (istabas) dzīvnieka pase, tā var izdot administratīvo aktu, kas uzliek par pienākumu mājas (istabas) dzīvnieka īpašniekam vai turētājam noteiktā termiņā izpildīt Veterinārmedicīnas likuma 59. panta 17. un 19. punktā noteiktās prasības. Ja suņa, kaķa vai mājas (istabas) seska īpašnieks vai turētājs šo pienākumu neizpilda, tam var piemērot piespiedu naudu saskaņā ar Administratīvā procesa likumu. Minimālā piespiedu nauda ir 50 eiro, maksimālā piespiedu nauda fiziskajai personai ir 5000 eiro, juridiskajai personai – 10 000 eiro. Piespiedu naudu var uzlikt atkārtoti ik pēc septiņām dienām, līdz mājas (istabas) dzīvnieka īpašnieks vai turētājs izpilda tam noteikto pienākumu.
9. Vai ir jāapzīmē ar mikroshēmu un jāreģistrē datubāzē suns, kaķis un mājas (istabas) sesks, ko ieved no citas valsts?
Suņiem, kaķiem un mājas (istabas) seskiem, kas tiek ievesti no citām valstīm, jābūt apzīmētiem ar mikroshēmu. Atkarībā no ievešanas valsts sunim, kaķim un mājas (istabas) seskam jau var būt mājas (istabas) dzīvnieka pase, vai arī ir jānodrošina, lai tam tiktu izsniegta mājas (istabas) dzīvnieka pase. Suns, kaķis un mājas (istabas) sesks 10 dienu laikā pēc ievešanas ir jāreģistrē datubāzē uz dzīvnieka īpašnieka vārda vai tās personas vārda, kura organizējusi suņa ievešanu Latvijas teritorijā un veterinārajā (veselības) sertifikātā norādīta kā suņa, kaķa un mājas (istabas) seska saņēmējs. Ja suni, kaķi un mājas (istabas) sesku pēc ievešanas paredzēts atsavināt, iepriekšminētās darbības jāizpilda līdz atsavināšanas brīdim.
Normatīvie akti, kuros noteikta mājas (istabas) dzīvnieka apzīmēšana un reģistrācija
- Veterinārmedicīnas likums
- Ministru kabineta 2022. gada 21. jūnija noteikumi Nr. 359 “Mājas (istabas) dzīvnieku reģistrācijas kārtība”