Ministru kabinets (MK) otrdien, 10. oktobrī, apstiprinājis likumprojektu par grozījumiem Ģenētiski modificēto organismu aprites likumā, piešķirot tiesības Valsts augu aizsardzības dienestam (VAAD), Pārtikas un veterinārajam dienestam (PVD) un Valsts vides dienestam (VVD) sākt aizsardzības pasākumus, ja ir pārkāpti ģenētiski modificēto organismu (ĢMO) aprites nosacījumi vai tiek radīti draudi cilvēka un dzīvnieku veselībai.
Līdz ar straujo ĢMO izplatību pasaulē un ES palielinās tādu gadījumu skaits, kad neatļauti ĢMO tiek konstatēti ES dalībvalstīs, piemēram, ģenētiski modificētas (ĢM) dekoratīvās akvāriju zivis vai ĢM petūnijas. Tāpat arī ĢMO piejaukums tiek konstatēts konvencionālo un bioloģisko kultūraugu pētniecības laukos un konvencionālajās sēklās, jo par spīti piesardzības pasākumiem vienmēr pastāv iespēja, ka sēklas var saturēt nelielu ĢMO piejaukumu. Tādēļ likumprojekts paredz situācijās, kad konstatēta nekontrolēta ĢMO izplatīšanās vidē, kas rada draudus vai neatbilst normatīvo aktu prasībām, VAAD, PVD un VVD būs tiesības ne tikai noteikt ierobežojumus vai aizliegumus, bet arī sākt aizsardzības pasākumus.
Pasaulē strauji attīstās gēnu inženierijas tehnoloģijas un aizvien biežāk tiek ģenētiski modificēti ne tikai mikroorganismi, bet arī augi un dzīvnieki. Lai novērstu iespējamo kaitējumu cilvēka un dzīvnieku veselībai un videi, likumprojektā ir precizēts ĢMO aprites, ĢM mikroorganismu un ĢMO ierobežotas izmantošanas regulējums, kā arī atļauju izsniegšanas, grozīšanas un anulēšanas kārtība.
Likumprojekts “Grozījumi Ģenētiski modificēto organismu aprites likumā” vēl jāapstiprina Saeimā.