Otrdien, 25. jūnijā, Zemkopības ministrija (ZM) iepazīstināja valdību ar informatīvo ziņojumu “Par Latvijas kokrūpniecības nozares konkurētspēju negatīvi ietekmējošo faktoru mazināšanu”, izklāstot jau ieviesto konkurētspējas palielināšanas pasākumu atdevi un pašreizējo situāciju kokmateriālu tirgū un sniedzot priekšlikumus turpmākām darbībām, kā palielināt Latvijas kokrūpnieku konkurenci tirgū.
Iemesls Latvijas skujkoku zāģētavu konkurētspējas zudumam bija izejmateriāla jeb zāģbaļķa neatbilstība reģiona tirgus cenai. Vērtējot 2024. gada pirmā ceturkšņa tirgus monitoringa datus var secināt, ka 2. šķiras skujkoka zāģbaļķu cenas veidošanas mehānisma korekcija (konkurētspējas palielināšanas instruments) valsts akciju sabiedrības “Latvijas valsts meži” (LVM) zāģbaļķu tirdzniecībā ir devusi rezultātu. Pašlaik cena ir izlīdzinājusies, no izmaksu viedokļa Latvijas produkcija vairs nav dārgākā tirgū, un arī kopumā visā reģionā zāģbaļķu cenas ir kļuvušas līdzvērtīgas. Tāpat arī LVM īsāka termiņa skujkoka zāģbaļķu pircējiem ir saglabājusies konkurētspēja, jo vidējā svērtā cena īsāka un ilgāka termiņa 2. šķiras skujkoka zāģbaļķa pārdošanas programmās ir vienāda.
Cenu korekcija ir ietekmējusi LVM 2024. gada ieņēmumus, un cenu starpība veido 1. ceturkšņa peļņas samazinājumu par 7,54 milj. eiro. Vienlaikus – pēc LVM aktuālajām peļņas prognozēm 2024. gadam – peļņa prognozēta lielāka, nekā likumā noteiktās dividendes.
Vājie Latvijas apaļā kokmateriāla pārstrādātāju 2023. gada finanšu rezultāti, Satversmes tiesas spriedums* par samazinātā galvenās cirtes caurmēra atcelšanu, neskaidrības kompensāciju jautājumā meža īpašniekiem un NATURA 2000 teritoriju veidošanā rada ļoti negatīvu vidi investīcijām Latvijas kokrūpniecībā. Tādēļ ir svarīgi radīt stabilitāti Ministru kabineta kompetences jautājumos par valdības līdzdalību ar visa veida resursiem, lai sekmētu Latvijas koksnes produktu piegāžu ķēdes konkurētspēju globālajā tirgū, balstoties uz kopīgu ieguvumu principiem ilgtermiņā.
Valdība, iepazīstoties ar informatīvo ziņojumu, uzdeva ZM kā LVM akciju turētājai nodrošināt, lai LVM turpinātu ilgāka termiņa sadarbības līgumos noteiktā mainītā cenu indeksācijas mehānisma piemērošanu līdz brīdim, kamēr būs izstrādāts jauns cenošanas mehānisms visiem ilgāka termiņa sadarbības partneriem, vai līdz spēkā esošo līgumu darbības perioda beigām. Tāpat arī ZM līdz 2024. gada 31. decembrim jāsagatavo un jāiesniedz izskatīšanai Ministru kabinetā rīkojuma projekts “Par koku ciršanas maksimāli pieļaujamo apjomu 2026.–2030. gadam” atbilstoši Meža likumam un ievērojot arī pamatprincipus, kas noteikti Meža un saistīto nozaru attīstības pamatnostādnēs 2015.–2020. gadam.
Vairāk informācijas MK tīmekļvietnē: informatīvais ziņojums “Par valsts akciju sabiedrības “Latvijas valsts meži” piegādēs ieviesto cenu korekciju rezultātu koksnes tirgus stabilizācijai”.
* Satversmes tiesas 2024. gada 8. aprīļa spriedums lietā Nr. 2023-01-03