Zemkopības ministrs Armands Krauze: pārtikas pašnodrošinājumam jābūt vienai no ES prioritātēm; atbalsts lauksaimniecībai jāpalielina
Pirmdien, 9. decembrī, zemkopības ministrs Armands Krauze piedalījās ES Lauksaimniecības un zivsaimniecības ministru padomes sanāksmē Briselē, kurā pirmo reizi piedalījās amatā jaunieceltais ES lauksaimniecības un pārtikas komisārs Kristofs Hansens (Cristophe Hansen). Sanāksmē dalībvalstis pauda viedokli par ES lauksaimniecības un pārtikas ražošanas nozaru tālāko attīstību.
Pēc vairākkārtējiem centieniem, neskatoties uz atšķirīgajiem viedokļiem, dalībvalstīm beidzot izdevās vienoties par kopīgu nostāju par ES Kopējās lauksaimniecības politiku pēc 2027. gada, pieņemot Padomes secinājumus. Zemkopības ministrs Armands Krauze padomē atkāroti uzsvēra, ka ES nākamajā plānošanas periodā, kas sāksies 2028. gadā, beidzot ir jāizlīdzina tiešie maksājumi visu dalībvalstu starpā. Dalībvalstu pretrunīgās nostājas šajā jautājumā līdz šim kavēja Padomes secinājumu pieņemšanu. Tiešie maksājumi ir viens no instrumentiem, kā nodrošināt vienlīdzīgus un taisnīgus konkurences apstākļus visiem ES lauksaimniekiem, kam jāievēro vienādi nosacījumi vides un klimata jomā.
“Ņemot vērā arvien pieaugošās vides un klimata prasības lauksaimniekiem, nākamajā plānošanas periodā lauku attīstības finansējums Latvijai ir jāpalielina, nodrošinot līdzsvaru ekonomisko, sociālo un vides interešu starpā, lai netiktu apdraudēta pārtikas ražošana ES. Lai to sasniegtu, ES Kopējai lauksaimniecības politikai jāfokusējas uz tādām iniciatīvām, kas mērķtiecīgāk atbalstītu lauksaimniecisko ražošanu un konkurētspēju. Lauksaimniekiem ir jāsaņem atbilstošs finansējums par videi draudzīgu un klimata pārmaiņu mazinošu pasākumu īstenošanu, jo pārtikas pašnodrošinājumam ir jābūt vienam no ES stratēģiskajiem mērķiem,” uzsver Armands Krauze.
Zemkopības ministrs arī norādīja uz nepieciešamību samazināt lauksaimniekiem un dalībvalstīm administratīvo slogu dažādo ES prasību piemērošanā, vairāk ņemot vērā dalībvalstu īpatnības un vajadzības. Uz rezultātiem balstītai ES Kopējās lauksaimniecības politikai jābūt vienkāršotai, bet dalībvalstu stratēģiskajiem plāniem – uz atbalstu ražošanas attīstībai tiešāk mērķētiem un ar daudz mazāku detalizētības pakāpi.
Informācija sagatavota Zemkopības ministrijas
Preses un sabiedrisko attiecību nodaļā
komunikacija@zm.gov.lv