Pagājušajā nedēļā zemkopības ministrs Didzis Šmits kopā ar Lietuvas lauksaimniecības ministru Kēstuti Navicki un Igaunijas reģionālo lietu ministru Madisu Kallasu bija darba vizītē Ukrainā. Baltijas valstu lauksaimniecības ministri kopā ar Ukrainas agrārās politikas un pārtikas ministru Mikolu Soļski apmeklēja Odesu, Mikolajivas un Hersonas apgabalu un apskatīja vairākus Krievijas kara skartos rajonus. Vizītes pirmajā dienā piedalījās arī Moldovas lauksaimniecības un pārtikas rūpniecības ministrs Valdimirs Boleu, ar kuru tika pārrunātas valstu sadarbības perspektīvas Moldovas integrācijas procesam Eiropas Savienībā (ES).
Tāpat kopīgās sarunās tika aktualizētas vairākas palīdzības iespējas Ukrainas lauksaimniekiem, kas šobrīd kara izpostītajās ukraiņu saimniecībās ir īpaši nepieciešamas. Ministri iepazinās ar situāciju Melnās jūras graudu tranzīta koridorā, tika apskatīta Černomorskas osta, kur tās vadība sniedza īsu ieskatu ostas darbībā. Savukārt, apmeklējot Mikolajivas pilsētu, vietējai administrācijai D. Šmits nodeva Latvijas pārtikas produktu palīdzības kravu, ko sarūpēja SIA “Karavela” un SIA “Kronis”. Ministri vizītes ietvaros apmeklēja arī Hersonas apgabala atbrīvoto daļu, kur lauka apstākļos notika tikšanās ar Hersonas apgabala administrāciju.
Vizītes noslēgumā, Varšavā (Polijā) zemkopības ministrs D. Šmits tikās ar Polijas lauksaimniecības un lauku attīstības ministru Robertu Telus. Ministri bija vienisprātis par nepieciešamību rast risinājumu Ukrainas lauksaimniecības produkcijas importam ES – ierobežojumu noteikšana, ko īsteno atsevišķas ES valstis, nevar būt ilgtermiņa risinājums.
Pēc vizītes Ukrainā D. Šmits uzsvēra: “Ļoti emocionāla bija tikšanās ar Ukrainas uzņēmuma “INAGRO” prezidentu Segeju Sipko, kurš ar reāliem piemēriem no dzīves parādīja kara postošo ietekmi uz Ukrainas biznesa sektoru. ”INAGRO” ir liels uzņēmums Ukrainas dienvidos - viens no lielākajiem tomātu pastas ražotājiem Eiropā, kas ievāc tomātu ražas no 32 tūkstošiem hektāru apūdeņotas lauksaimniecības zemes Ukrainas dienvidos. Uzņēmums sezonā pārstrādā 750 tūkstošus tonnu svaigu tomātu. Krievijas iebrukuma rezultātā liela daļa uzņēmuma ražotņu ir izpostītas, savukārt gatavā produkcija, kā arī lauksaimniecības tehnika izlaupīta un izvesta uz Krieviju. Uzņēmums ir palicis bez apgrozāmajiem līdzekļiem un produkcijas, tomēr tas spēj darboties un cenšas atjaunot ražošanu un meklēt jaunas iespējas attīstībai un turpmākajai izaugsmei”.